Kadir Doğan’dan Zazaca albüm: Zikrê Jiaranê Dersimi

Geleneksel Dersim müziğini icra eden Dersimli Kadir Doğan, Zazaca deyişler ve ağıtlardan oluşan Zıkrê Jiaranê Dersim’i adlı özel bir albüm hazırladı.

Zıkrê Jiaranê Dersim’i (Dersim Ziyaretlerinin Zikri) isimli özel albüm çalışması, geleneksel Zazaca deyişler icra eden Dersim halk ozanlarının izlerini taşıyor.

Hak Aşıklarının izinden giden Doğan, söz ve müzikleri kendisine ait olan 9 eserde Alevi deyişleri ve ağıtlarını dillendiriyor.

Albümde yer alan ve 22 kıtadan oluşan Hardê Dersimi Marê Bımbareko adlı eserde Dersim’deki tüm ziyaretler zikr ediliyor.

Albümde yer alan diğer eserlerin şu isimlerle yer alıyor: “Sey Rıza Tacê Sarê Ma”, “Bêbextênî Meke”, “Derdê To Ver Kata Şeri”, Şime Welatê Xo”, “Şuara Maa Mı”,  “Şuara Hesenê Khalogli”, “Gulu Nergıza Mi Çenê”, Oy Delalam Delelam.”

Bu alanda yapılmış en özel çalışmalardan biri olan Zıkrê Jiaranê Dersim’i albümü, Sey Qaji, Qemere Areyiz, Alaverdi gibi Dersim halk ozanlarının izini taşıyor.

Dersimli Kadir Doğan, son yıllarda unutulmaya yüz tutmuş otantik Dersim müziğine tomırı ve sesiyle yeniden hayat veriyor.

 

Jüyoke bızano hardê Dêrsim’i marê bımbareko
Kowu gerisu, kemer u khuçê xo marê teverıko
Dêrsim torê canê xoke bıdime xona senıko
Qırvanê namê tüyane Dêrsim-Duzgın tı sewda zerê mına
Ax Dılo dılo ilacu dermanê khulê zerê mına

Kadir Doğan diğer adıyla Qedir Xoce facebook sayfasında bu kıymetli çalışmasına ilişkin şu cümleyi kurmuş, “Umarım bu çalışmamız Otantik Dersim Sair geleneğine dönüşte bir örnek olur. Cümleye Dersimce sevgiler.”

 

Kaynak : Pirha

EN SON EKLENENLER