Kitapları Almanca yayınlanıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alman Kitap Basım ve Yayıncıları Derneği Borsa Birliği, yazar Aslı Erdoğan’ın tüm kitaplarını Almanya’da yayınlama kararı aldı. Aslı Erdoğan’ın serbest bırakılması için girişimlerini sürdüren Birlik, cezaevindeki Aslı Erdoğan’la görüşme talebinde de bulundu

Alman yayınevleri ve kitabevlerinin çatı kuruluşu Alman Kitap Basım ve Yayıncıları Derneği Borsa Birliği (Börsenverein) Özgür Gündem gazetesinin yayın kurulu üyesi olduğu için tutuklanan yazar Aslı Erdoğan’ın tüm kitaplarını Almanya’da yayınlama kararı aldı. Börsenverein CEO’su Alexander Skipis ve John Steinmark, bu amaçla Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya dilekçeyle başvurup, Bakırköy Kadın Cezaevi’nde tutulan Aslı Erdoğan’la görüşmeyi talep etti. Skipis ve Steinmark dilekçelerinde, “Tutuklu yazar Aslı Erdoğan’ı 12, 13 veya 14 Kasım 2016’da ziyaret etmeyi talep ediyorum. Alman Kitap Basım ve Yayıncıları Derneği’nin bir temsilcisi olarak, Aslı Erdoğan’ın kitapları ve basım şartlarıyla ilgili görüşme amacıyla kendisini ziyaret etmek niyetindeyim” ifadelerine yer verdi.

Hep birlikte çalışmalıyız

Alexander Skipis, Türkiye’ye gitmeden önce şunları kaydetti: “Türk hükümeti ifade özgürlüğü üzerinde büyük bir saldırı başlattı. Alman hükümeti ve AB Komisyonu artık bu konuda sessiz kalamaz. İfade özgürlüğü temel bir insan hakkıdır ve tartışılamaz. Politikacılar ve hükümetlerin, bu temel hakkın kullanılması onların politikalarına uysun ya da uymasın taahhüt ve teyit etmek zorunluluğu vardır. Biz siyasi çıkarlar için ifade özgürlüğünün çiğnenmesine izin veremeyiz. Bu konuda hep birlikte çalışmamız gerekiyor.”

Söz ve özgürlük için panel

Skipis, 13 Kasım Pazar, saat 15.00-16.30 arası, İstanbul Kitap Fuarı Karadeniz Salonu’nda, Aslı Erdoğan’a vurgu yapacağı “For Speech and Freedom” (Söz ve Özgürlük İçin) paneline katılacak. Eğer Bakanlık engellemezse Aslı Erdoğan’la görüşecek olan Skipis, 14 Kasım Pazartesi sabahı Erdoğan’ın avukatıyla görüşüp bilgi alacak ve görüşme izni verilmese de pazartesi saat 14.00’de Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nin kapısında bir basın açıklaması yapacak.

Kültür kuruluşlarından Merkel’e mektup

Berlin Sanatlar Akademisi’nin girişimi ile Almanya’daki kültür kuruluşları adına Almanya Başbakanı Angela Merkel’e yazılan açık mektupta, Merkel’den “Türkiye’de hapishanede bulunan gazeteci, yazar ve milletvekillerinin derhal serbest bırakılması için mevcut bütün diplomatik yöntemleri kullanarak çaba göstermesi” talep edildi. Mektupta, “tanınmış gazeteci, yazar, akademisyen ve muhalif siyasetçilerin benzeri görülmemiş bir gözaltına alınma dalgasıyla Türkiye’de insan hakları ve demokrasinin temeline saldırıldığı” ifade edildi. Mektubu imzalayanlar arasında Berlin Sanatlar Akademisi, Berlin Festival İdaresi (Berliner Festspiele), Alman Tiyatrosu, Frankfurt Kitap Fuarı, Dünya Kültürler Evi, Berlin Uluslararası Edebiyat Festivali, Türkiye Almanya Kültür Forumu, Maxim Gorki Tiyatrosu, Alman Kitap Basım ve Yayıncıları Derneği Borsa Birliği’nin yöneticileri bulunuyor.

 

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR