Kürtler dilinden hiç vazgeçmedi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Şair Roza Metîna, “Bodrumlarda diri diri yakılan, akreplerin ardında sürüklenen ve şehirleri bombalanan Kürtler buna rağmen dillerinden vazgeçmediler” dedi. Metîna, ulusal birliğin Kürtçe için de önemli olduğuna dikkat çekti.

Geniş bir coğrafyaya yayılan Kürt dili dünya üzerinde 40 milyonu aşkın insan tarafından konuşulmasına rağmen, sömürgeci devletler tarafından, baskı ve asimilasyon politikalarıyla yok sayılarak unutturulmaya çalışılmakta.

Egemen devletler tarafından yüz yıllardır yok sayılan Kürtçe’nin dünyanın en zengin dillerinden biri olduğunu belirten Şair Roza Metîna, “Kürt dili dünyanın en zengin dilleri arasında yer almaktadır. Bunun en büyük kanıtı Kürt dilinde yazılan eserlerdir” dedi.

12 Eylül ve AKP dönemi

Dünya üzerinde 40 milyonu aşkın kişi tarafından konuşulan Kürt dilinin Bakurê Kurdistan başta olmak üzere, dört parça Kürdistan’da sürekli asimilasyon ve yok etme politikalarıyla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Metîna, şunları söyledi: “Bakurê Kurdistan’da son süreçte Kürt dili üzerinde uygulanan politikalara baktığımızda ‘80’li yıllardan hiçbir farkı olmadığını görürüz. ‘80’li yıllarda oğlunu görmek için zindana giden Kürt bir anneye görüş boyunca bildiği tek Türkçe kelime olan ‘nasılsın’ı tekrarlatan devlet zihniyeti, bugün Kürt dilinde eğitim veren kurumların kapısına kilit vuruyor. Bugün Türkiye’nin de tarafı olduğu uluslararası sözleşmelerde ana dilde eğitim insanın temel hakları arasında sıralanırken, Türk devleti bu hakka hiçbir şekilde saygı duymuyor. Bunun en açık örneği 21 Şubat Dünya Ana Dili Günü’nde 40’a yakın öğretmenin ana dilde eğitim veren zarokistanlardan atılıp yerlerine Kürtçe bilmeyen ücretli öğretmenlerin yerleştirilmesidir.”

Kürt halkının yıllardır süre gelen asimilasyon politikalarına karşı dilinden ve mücadelesinden kopmadığını belirten Metîna, “Bodrumlarda diri diri yakılan, akreplerin ardında sürüklenen ve şehirleri bombalanan Kürtler; buna rağmen dillerinden vazgeçmediler çünkü dil bir halkın varlığıdır” şeklinde konuştu.

Birlik gerekli

Son olarak Kürt dilini sahiplenme çağrısında bulunan Şair Roza Metîna, “Sürekli inkâr politikalarıyla karşı karşıya kalan Kürt dilinin gelecek nesillere aktarılabilmesi ve layık olduğu değeri görmesi için dört parça Kürdistan’da bulunan Kürtlerin bir noktada anlaşıp bu doğrultuda gönülden bir birliktelikle harekete geçmeleri gerekiyor” dedi.

Melek Yüksel/Amed-Anf

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR