‘Oyumu verecem ‘Hayır’a’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

BEKSAV, “Eşeği saldım çayıra” şarkısını “Hayır”a uyarlayarak, “Oyumu verecem ‘Hayır’a” adıyla şarkı besteledi. Referandumda “Hayır” demenin insanları özgürleştireceğini dile getiren BEKSAV sanatçılarından İnan Söker, “Bu tek adam rejimine izin vermeyelim, hep beraber ‘Hayır’ diyelim” dedi.

Anayasa değişikliğinin oylanacağı referanduma adım adım yaklaşılırken, sanat camiasında birçok “Hayır”lı şarkı yapıldı. Bir “Hayır” şarkısı da, “Oyumu verecem ‘Hayır’a” adıyla Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırma Vakfı (BEKSAV) yaptı.

“Umuda özgürlük ola, lakin başımızda bela, başkan başkan diye bağıra” sözlerinin yer aldığı ve “Eşeğimi saldım çayıra” parçasının ezgisinden uyarlanan şarkının devamında ise, “Hayır diyen biat etmez. Tek adama boyun eğmez. Evet diyen de düşünsün, son pişmanlık fayda etmez. Oyumu vercem ‘Hayır’a, memleket varsın barışa, lakin başımızda bela, savaş diye diye bağıra” sözlerine yer verildi.

‘DERDİMİZİ ANLATMANIN YÖNTEMİ’

BEKSAV sanatçılarından İnan Söker, 15 Temmuz askeri darbe girişiminin ardından karşı bir darbenin AK Parti tarafından yapıldığını söyleyerek, “OHAL ile beraber tamamen bir terör estirildi. Bu coğrafyada yaşayan tüm halklar nasibini aldı ve OHAL tekrardan uzatıldı. Bunu biz aynı zamanda referandum sürecine yönelik bir planlama olarak görüyoruz” dedi.

BEKSAV’ın temel sloganının “Toplum için sanat, insanlık için bilim, özgürlük için politika” olduğunu kaydeden Söker, “Sanatı toplum için var etmek gibi bir derdimiz var. Toplumda var olan sorunları, coğrafyamızda, ülkemizde olan bütün sorunlar, bizim derdimiz. Biz bir tarafız ve taraf olmaya devam edeceğiz. Bu ‘Hayır’ şarkısını hazırlamamızın sebebi de aslında bu eksende gelişti. Önümüzdeki referandum sürecinde derdimizi ifade etmenin yöntemi ve biçimiydi” dedi.

‘EZİLENLERDEN YANA TARAF OLDUĞUMUZ İÇİN HAYIR’

OHAL ile birlikte ihraç edilen eğitim emekçilerine, tutuklanan HDP vekillerine değinen Söker, “Bu neden ile ‘Hayır’ diyoruz. Biz ‘Hayır’ derken aynı zamanda tek adam iktidarına karşı ‘Hayır’ diyoruz. Kadınlara yönelik saldırılara ‘Hayır’ diyoruz. Taciz ve tecavüze ‘Hayır’ diyoruz. Bugün AKP iktidarı zamanında kadına şiddet, taciz ve tecavüz vakaları çok daha fazla arttı. Keza doğa da bunun bir parçası. Doğaya yönelik katliamlar da AKP sürecinde arttı. Emekçilerden, ezilenlerden, Alevi ve farklı inançlardan yana tarafız. Bundan kaynaklı ‘Hayır’ diyoruz” diye konuştu.

“Evet” ve “Hayır” diyenlere aslında şarkılarında da çağrı yaptıklarını ifade eden Söker, “Hayır’ demek insanı özgürleştirir. Bugün içerisinde geçtiğimiz süreçte özellikle toplumumuzda büyük bir baskı egemen hale geldi. İnsanlar, konuşmaktan korkuyor. Ama bugün o umudu yeşertmenin vakti olduğunu düşünüyorum. ‘Evet’ diyenlerin de o yüzden düşünmelerini istiyorum. Bu tek adam rejimine izin vermeyelim, buna hep beraber ‘Hayır’ diyelim” dedi. Söker ayrıca başka şarkılarının olduğunu ve zaman içinde onları da paylaşacaklarını kaydetti.”

Şarkının sözleri şöyle:

“Oyumu vercem hayıra
Umuda özgürlük ola
Lakin başımızda bela
Başkan başkan diye bağıra

Hayır diyen biat etmez
Tek adama boyun eğmez
Evet diyen de düşünsün
Son pişmanlık fayda etmez

Oyumu vercem hayıra
Memleket varsın barışa
Lakin başımızda bela
Savaş diye diye bağıra”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR