Paris’te dayanışma sergisi

Post date:

Author:

Category:

Fransa’nın başkenti Paris’te Kürt halkıyla dayanışmak amacıyla bir sergi açıldı. Dünyanın birçok ülkesinden 85 sanatçının 200 eserinden oluşan sergi, 2013 yılında katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’e adandı.

Fransa Komünist Partisi Merkez binasında 3-16 Ocak günleri arasında açık olacak sergi, Fransa-Kürdistan Dayanışma Derneği tarafından düzenleniyor. Serginin açılışı, önceki akşam Fransız siyasetçi, kurum temsilcileri ve dünyanın birçok ülkesinden sanatçıların katılımıyla gerçekleşti. 85 sanatçının 200 eserinin bulunduğu sergide Kürt kültürü de tanıtıldı. Resim, heykel, karikatür ve fotoğrafların da yer aldığı sergide, dünyadan birçok sanatçının çizdiği “barış”, “kardeşlik” ve “ezilen halklar” temalı eserler de sergileniyor. Şengal’de YPJ’lilere ait fotoğrafların yanı sıra Kobanê direnişi, Hộ Chí Minh ve Che gibi dünyaya damgasını vuran önderlerin portreleri de sergide bulunuyor.

‘Dosya kapanmamıştır’

Serginin açılış konuşmasını yapan Fransa-Kürdistan Dayanışma Derneği Başkanı Sylvie Jan, Kürt halkına karşı yapılan katliamlara karşı dayanışma içerisinde olacaklarını ifade etti. Dayanışmanın sergiden sonra da devam edeceğini dile getiren Jan, şunları söyledi: “Biz dernek olarak, bu sergiyi 9 Ocak’ta katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’e atfen açtık. Dört yıl sonra bu davanın zanlısı öldü, ‘dosya kapandı’ diyorlar. Bizim için gerçeğe ulaşana kadar bu dosya kapanmamıştır. Adalet arayışımızın bir simgesidir bu sergi. Sergide, Kürt gazeteci, kısa bir süre öncesine kadar tutuklu bulunan Zehra Doğan’ın da eserleri var. Amed’de yasaklı olan eserlerini bugün Paris’te sergiliyoruz. Sanatın dili yasaklara rağmen sınırları aşmıştır.”

‘Katliamları engelleyebiliriz’

Charlie Hebdo Katliamı’nda katledilen Çizer Bernard Tignous’un eşi Chloe Tignous ise şunları söyledi: “Çocuk yaştan bu yana Kürt halkıyla dayanışma içerisindeyim. Yaşanan katliam ve acılara karşı dayanışma ağını büyüttüğümüz sürece, katledenlerin amacına ulaşmasını engelleyebiliriz.” Gazeteci Zehra Doğan ise sergi komitesine mektup göndererek, kendi topraklarında yasaklı çalışmalarının Fransa’da sergilenmesinden duyduğu mutluluğu paylaştı. Kürtçe müzik dinletisinin yapıldığı sergideki eserler, 12 Ocak’ta yapılacak bir açık artırma ile satışa sunulacak. Serginin bütün gelirleri başta Şirnex (Şırnak), Cizîr (Cizre), Sûr, Nisêbîn’e (Nusaybin) olmak üzere yıkılan Kürt kentlerine gönderilecek.

Ali Güler / Paris-Anf

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR