Roussopoulos’un kitabı çıktı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Dimitri Roussopoulos’un “Politik Ekoloji-İklim Krizi ve Yeni Toplumsal Gündem” kitabı raflarda yerini aldı.

Dimitri Roussopoulos’un “Politik Ekoloji-İklim Krizi ve Yeni Toplumsal Gündem” kitabı Sümer Yayıncılık’tan çıktı. Fuat Dara El Hüseyni tarafından Türkçeye çevrilen kitap, çevre politikasının tarihi ve gelecekte alabileceği şekilleri konu alıyor. Kitap, Aralık 2015 tarihinde gerçekleşen Birleşmiş Milletler Paris İklim Konferansı’nın detaylı bir anlatımı ile buradan çıkan perspektifleri de içeren en güncel ve genişletilmiş edisyonu esas alınıyor.
ROJAVA VE MONTREAL ÖRNEKLERİ
Çevrenin devlet tarafından yönetim tarihinin açıldığı kitapta, ekolojik kriz karşısında halktan gelen ve geniş bir yelpazeye dağılan yanıtları gözden geçirmekte ve nihayetinde ekoloji hareketi tarafından önerilen temel politik eğilimlerin tartışmasına yer veriyor. Ekolojist aktivistlerin çevreyi korumaktan ziyade yeni topluluklar, yeni yaşam biçimleri ve yeni bir politika yapma biçimi hedeflediklerini savunan Roussopoulos, son bölümlerde toplumsal ekolojinin ilham verdiği Montreal ve Rojova gibi başarılı örneklere yer veriyor.
ROUSSOPOULOS KİMDİR? 
Dimitri Roussopoulos, yazar, editör, yayıncı, bir topluluk organizatörü ve konuşmacısıdır. 1950’lerin sonlarından bu yana barış inisiyatiflerinde, kent ekolojisi projelerinde ve kooperatif hareketlerinde aktif biçimde yer alır.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR