‘Serhat’ın bülbülü, sözlü edebiyatın sembolü’nün heykeli yapıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kürtler arasında ‘Serhat’ın bülbülü’ olarak tanılan Dengbêj Evdalê Zeynikê’nin heykelini yapan heykeltıraş İsmail Doğan, Evdalê Zeynikê’nin Kürtlerin sözlü edebiyatının önemli bir figürü olduğu için tercih ettiğini söylüyor

Mezopotamya Ajansı’ndan Bilal Güldem’in haberine göre, Diyarbakır’da Pale Huner bünyesinde sanatsal faaliyetlerini yürüten heykeltıraş İsmail Doğan, insan figürleri üzerine çalışıyor. Çocuk yaşta başlayan merakı üzerine üniversitede heykeltıraşlık bölümünü okuyan Doğan, tüm Kürt dengbêj ve edebiyatçıların heykellerini yapmayı amaçlıyor. Doğan, ‘Serhat bölgesinin bülbülü’ olarak tanınan Evdalê Zeynikê’nin heykelini yapmakla işe koyuluyor.

Evdalê Zeynikê sözlü edebiyatın sembolüdür

Bir aylık çalışmayla heykelini yaptığı Evdalê Zeynikê’yi tercih etmesinin nedenini anlatan Doğan, şunları söylüyor: “Kültürümüz daha çok sözlü edebiyat üzerinde gelişip günümüze ulaşmıştır. Uygarlığımız görselden çok sözlerle hafızalarda kalmıştır. Bu nedenle Evdalê Zeynikê Kürt halkının sözlü edebiyatının figüratifi ve temsiliyetidir. Evdalê Zeynikê, Kürt dengbêjliğinin sembolüdür. Evdal için ‘Kürt Homeros’udur’ diyorlar. Homeros nasıl batının sözlü edebiyatın temsili ise, Kürtler için de Evdalê Zeynikê sözlü edebiyatın temsilidir” diye kaydetti.

Heykelleri kaldırabilirler ama…

DBP’li belediyelere atanan kayyumlarla beraber Kürt filozofu Ehmedê Xanî’nin anıtı başta olmak üzere birçok heykelin kaldırıldığını hatırlatan Doğan, “Kürtlerin değerlerine karşı bir düşmanlık yürütülüyor. Yıktırılan heykel ve isimlere çok şaşırmadık. Görseli veya bir taş parçasını yıkabilirler ancak hafızaya yerleşen o düşünceyi ve sanatı silemezler” diyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR