Tiyatrocular yoluna devam ediyor

Kayyum tarafından sözleşmeleri yenilenmeyerek işlerine son verilen Amed Şehir Tiyatrosu oyuncuları, şimdi belediyeden bağımsız olarak çalışmalarına devam ediyor. Tiyatrocular, turne ve yeni oyun hazırlıklarını da sürdürüyor

Amed Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Amed Şehir Tiyatrosu’nun oyuncuları, sözleşmeleri yenilenmeyerek işten çıkartılmıştı. İşten çıkartılmalarını bir istihdam sorunundan öte kültürel faaliyetlerine yönelik bir saldırı olarak yorumlayan tiyatronun Eş Sanat Yönetmeni Elvan Koçer ve tiyatrocu Hamdüsena Özbey, tiyatro yolculuklarını ve kayyumun tiyatro çalışmalarına yaklaşımını değerlendirdi.

‘Oyunumu sahneleyemeden…’

Mezopotamya Kültür Merkezi’nde (MKM) tiyatroya adım attığını ifade eden Şehir Tiyatrosu Eş Sanat Yönetmeni Elvan Koçer, “Bir oyunun çalışmaları sırasında oyunu daha sahneleyemeden MKM kapatıldı. Yine aynı süreçlerden geçiyorum. MKM kapatıldığı zaman benim için tiyatro bitmedi aksine yeni başladı” dedi. Sanatçı kimliklerinden öte savaşı yaşayan bireyler olduklarına vurgu yapan Koçer, şunları belirtti: “Yıllarca bu dil, kültür yok edilmeye çalışılmış. Şehir tiyatrolarında ilk olarak Mahmut ile Yezida oyununda birkaç cümlelik Kürtçe ağıt olduğu için yasaklanmıştı. Sonradan da iki dilli tiyatro yaptı. En son sadece Kürtçe oyun oynadı. Bu karar, Kürt diline
yönelik var olan iktidarın dilini de ortaya koyuyor.”

Kayyumun gelir gelmez önce yönetmeliğe müdahale ettiğini kaydeden Koçer, ardından da repertuar kurulunun iptal edilerek, kayyum tarafından “edebi kurul” oluşturulduğunu söyledi. “Şehir Tiyatrosu kapandı olarak değerlendirmiyorum. Amed Şehir Tiyatrosu, belediye bünyesinden çıkıp mekân değiştirdi” diyen Koçer, izleyici ile buluşmaya ve turnelere devam edeceklerini dile getirdi. Koçer, sürdürdükleri çalışmaları şöyle özetledi: “Doğan Güzel’in Qirix karikatürlerinden derlenen Qirix isimli oyunun provaları vardı. Fırat Anlı son provayı izledi ardından gözaltına alındı. Tek kişilik bir stand-up Dawiya Dawî isimli oyun. ‘Ödenmeyecek ödemiyoruz’ isimli Dairo Fo’nun oyununun provalarına başlanmıştı.”

Biyolojiden sahneye

Tiyatrocu Hamdüsena Özbey de, çocuk yaşta tiyatro ile ilgilenenlerden. Üniversite yıllarında tiyatro çalışmaları yürüttüğünü belirten Özbey, Biyoloji eğitimi aldığı üniversite döneminde belediyenin sinema ve tiyatro atölyelerine dahil olduğunu söyledi. Özbey, 2010 yılında Amed Şehir Tiyatrosu’nun repertuarını sadece Kürtçe oyunlara ayırması ile burada çalışmaya başladığını kaydetti. Özbey, “Geldiğimiz süreç 1990’lı yılları aratacak bir süreç. Kürt tiyatrosunun, sistemin her türlü baskısına karşı koyacak gücü, birikimi, deneyimi var. Bu süreci de büyük bir motivasyonla atacağımızı düşünüyoruz. Hazırda projeler var. Önümüzdeki günlerde mekân sorunu çözüldüğü an yeniden sahnede olacağız” dedi.

Dicle Müftüoğlu / Amed

EN SON EKLENENLER