TYS Sennur Sezer Belgeliğini açtı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Belgelikte, şiirin ve devrimci mücadelenin yorulmaz iğnesi, 7 Ekim 2015 tarihinde aramızdan ayrılan, 76. yaş günü geçtiğimiz Salı akşamı Barış Manço Kültür Merkezi’nde adına konan ödül töreniyle kutlanan Sennur Sezer’in özel eşyaları, yazı gereçleri, aralarında “2000 Yunus Nadi Şiir Ödülü”nün de olduğu ödül plaketleri, fotoğrafları ve Yasak(Habora Yay.), Sesimi Arıyorum(Yazko), Kirlenmiş Kağıtlar (Varlık Yay.) gibi ilk baskı kitapları bulunuyor.

Belgeliği bağışlayan eşi, aynı zamanda TYS Başkanı olan değerli gazeteci, yazar Adnan Özyalçıner, “Hep seninle dediğimiz gibi Sennur Sezer’de hep bizimle” diyerek başladığı konuşmasında şiirinden örnekler verdi. Belgelikte yer alan objeleri tanıtırken de her birinden ayrılmasının hiç kolay olmadığını, elinden düşmeyen ince belli çay bardağı gibi bazı şeylerden ise, henüz ayrılamadığını söyledi.

Önceki dönem TYS başkanı Mustafa Köz şairin, 1964’te Gecekondu ile başlayan Direnç’e uzanan şiir sanatında olduğu kadar umut ve inatla sürdürdüğü örnek yaşam sanatında da usta olduğunun altını çizdi. Müzede Sezer’in belgeliği çok erken yaşta kaybettiğimiz şair dostu Enver Ercan’ın yanında yerini aldı. Fotoğraflar: Belgelikte yer alan fotoğraflar arasında Sennur Sezer’in aldığı Yunus Nadi 2000 Şiir Ödülü’de var. (Soldan sağa) Adnan Özyalçıner, Sevgi Sanlı, Sennur Sezer. Sennur Sezer’in eşi TYS Başkanı Adnan Özyalçıner Belgelik açılışında.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR