‘Yakaranlar’, doğduğu topraklara dönüyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İstanbul Batı Ataşehir’de geçen mart ayında açılan eğlence ve gösteri mekânı DasDas, yeni yılda uluslararası bir prodüksiyona imza atacak. The Guardian ve The Times gibi prestijli yayınlardan tam not alan, bugünün en evrensel sorununu mercek altına alarak yurtdışında pek çok ülkede sahnelenen ‘Yakaranlar’, DasDas ve birçok kere oyunu sahneye koyan yaratıcı ekibi yönetmen Ramin Gray, müzik direktörü John Browne ve koreograf Sasha Milavic Davies’in işbirliği ile DasDas’ta tiyatroseverlerle buluşacak.

Aisykhylos tarafından 2500 yıl önce yazılan ve dünyanın en eski oyunlarından biri olan “Yakaranlar”, 11. yüzyıla kadar Bizans topraklarında korunduktan sonra, şimdi de Floransa’da bir kütüphanede saklanıyor. Binlerce yıl sonra yeniden doğduğu topraklara dönen metin, Mısır’dan Yunanistan’a kaçabilmek için vatanlarını terk ederek bir tekneye binen elli cesur kadının mücadelesini anlatıyor. Aysun Şişik tarafından ilk kez Türkçeye çevrilen “Yakaranlar”ın 6 profesyonel ve 44 amatörün yer aldığı 50 kişilik oyuncu kadrosuna Suriyeli müzisyen ve oyuncular da dahil olacak. İlk prova yapıldı.

Mert Fırat, Volkan Yosunlu, Arif Pişkin, Büşra Firidin, Masis Aram Gözbek, Vedat Yıldırım ve John Mitchell’dan oluşan yapım ekibi ve ATC Theatre Londra Ekibi’nden oyunun yönetmeni Ramin Gray, müzik direktörü John Browne, koreograf Sasha Milavic Davies 50 oyuncuyla bir araya gelerek bir atölye çalışması yaptılar. Büyük bir heyecanın yaşandığı buluşmada ekip tanışırken aynı zamanda ilk provalarını da yapmış oldular. ‘Yakaranlar’, 2018 yılının ilk yarısında DasDas Sahne’de tiyatroseverlerle buluşacak.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR