Almanya Başbakanı Angela Merkel: En büyük isteğim Deniz Yücel’in tahliyesi

0
187

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Die Welt gazetesinin İstanbul’da tutuklu bulunan Türkiye muhabiri Deniz Yücel’in serbest bırakılmasının kendisi için büyük önceliklerden biri olduğu mesajını verdi.

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığına göre, Berlin’de yayınlanan die tageszeitung gazetesine konuşan Merkel, şu ana kadar tüm çabalar sonuçsuz kalsa da, ‘Yücel’in tahliyesinden daha büyük bir isteği olmadığını’ belirtti. Her kanaldan çaba gösterdiklerini söyleyen Merkel, “Deniz Yücel çifte vatandaş olduğu ve konsolosluk hizmetleri açısından pek fazla hakkımızın bulunmaması nedeniyle durum maalesef çok karmaşık” diye konuştu. Merkel hükümetin yine de, tutuklu gazeteci için elinden geleni yaptığını, özellikle de Türk yetkililer ile temaslarda bu yönde yoğun çaba gösterildiğini söyledi.

‘EKONOMİK İLİŞKİLERDE DE DAHA KISITLAYICI BİR TAVIR SERGİLİYORUZ’
Merkel, federal hükümetin Alman vatandaşı çevirmen Meşale Tolu, Berlinli insan hakları savunucusu Peter Steudtner ve diğer tutuklular için de endişelendiğini belirtti ve “Türkiye’ye seyahat tavsiyelerini değiştirdik ve ekonomik ilişkilerde de daha kısıtlayıcı bir tavır sergiliyoruz” dedi.
6 ayı aşkın süredir İstanbul’da tutuklu olan Yücel, ‘Terör örgütü propagandası yapmak ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekle’ suçlanırken, 30 Nisan’da gözaltına alınıp 6 Mayıs’ta da tutuklanan Tolu hakkında ‘terör propagandası yapmak ve terör örgütüne üye olmak’ suçlarından 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor. İsveçli meslektaşı Ali Gharavi ve sekiz Türk insan hakları aktivisti ile birlikte 5 Temmuz’da Büyükada’da düzenledikleri bir seminer sırasında gözaltına alınan Steudtner’e ise ‘silahlı terör örgütüne yardım etmek’ suçlaması yöneltiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here