‘Basın özgürlüğü için yarın Çağlayan’a’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Özgür Gündem gazetesi Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın yarın görülecek duruşması için katılım çağrısı yapan kardeşi Hasan Kızılkaya, basın özgürlüğüne sahip çıkmak isteyen herkesin yarın Çağlayan Adliyesi’nde olması gerektiğini belirtti.
Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile ilgili 16 Ağustos 2016 tarihinde İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından açılan davanın 5’inci duruşması yarın görülecek. Gazetenin tutuklu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın kardeşi Hasan Kızılkaya, ağabeyi Kızılkaya’nın yaklaşık olarak 15 aydır tutuklu olduğunu ve tutukluluk gerekçesinin ise gazetecilik faaliyetleri olduğunu hatırlattı.

‘5 AYDIR TEK BAŞINA TUTULUYOR’

Geçtiğimiz Perşembe günü ağabeyi ile cezaevinde görüştüğünü dile getiren kardeş Kızılkaya, ağabeyinin 5 aydır tek başına koğuşta kaldığını vurgulayarak, “İlk dönemlerde Bilir Zana Kaya ile birlikte kaldı. Ardından Ahmet Şık ile bir ay kadar kaldı. Sonrasında ise bir ay kadar başka bir kişi ile kaldı. Ondan sonra hep tek kaldı. Ben ve avukatları haricinde görüşme imkanı yok. Ortak hiçbir şey yapamıyor. Tecrit altında kalıyor. Kitap okuyor, yazıyor. Bu şekilde var olan tecridi kırmaya çalışıyor” dedi.

Kızılkaya, ağabeyinin yanına başka bir tutuklunun getirilmesi yönündeki talebinin de cezaevi idaresi tarafından karşılanmadığını söyledi.

‘DAYANIŞMA OLMADAN OLMAZ’

Özgür Gündem gazetesinin Türkiye’nin basın özgürlüğü açısından turnusol kağıdı işlevi gördüğünün altını çizen Kızılkaya, “Dayanışma olmadan bu işin çözülemeyeceğini hepimiz biliyoruz, bugünleri atlatamayız” diye konuştu.

Yarın Çağlayan Adliyesi’nde Özgür Gündem ve Cumhuriyet davalarının görüleceğini anımsatan Kızılkaya, basın özgürlüğüne sahip çıkmak isteyen herkesin yarın Çağlayan Adliyesi’nde olması gerektiğini dile getirdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR