Dersim’deki gazetecilerden, gözaltındaki meslektaşlarına destek

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Dersim’de gazeteciler, gözaltında tutulan meslektaşlarıyla dayanışma amacıyla Seyit Rıza Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Gazeteciler, “Baskı ve yıldırma politikalarına alışmayacağız. Gazetecileri serbest bırakın, gazetecilik suç değildir” dedi.

Dersim’de, gazeteciler 7 gündür gözaltında olan 20’si gazeteci 22 kişi ile dayanışmak ve baskıları protesto etmek amacıyla Seyit Rıza Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya gazetecilerin yanı sıra Emek ve Demokrasi Platformu ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Milletvekili Alican Önlü ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ile çok sayıda kişi destek verdi.

Açıklamada sık sık “Özgür basın susturulamaz”, “Gözaltılar, baskılar, tutuklamalar bizi yıldıramaz” sloganı atıldı. Açıklamayı gazeteciler adına Cihan Berk okudu.

“BASINA VE İFADEYE KELEPÇE”

Meslektaşlarının gözaltı gerekçesinin bilinmediği gibi gözaltı sürelerinin uzatıldığını hatırlatan Berk, “DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, Jinnews Müdürü Safiye Alagaş, Jinnews editörü Gülşen Koçuk, Mezopotamya Ajansı editörü Aziz Oruç, Xwebun Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş, Ömer Çelik, Suat Doğuhan, Ramazan Geciken, Esmer Tunç, Neşe Toprak, Zeynel Abidin Bulut, Mazlum Doğan Güler, Mehmet Şahin, Elif Ürgür, İbrahim Koyuncu, Remziye Temel, Mehmet Yalçın, Abdurrahman Öncü, Lezgin Akdeniz, Kadir Bayram ve Feynaz Koçuk Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde tutulmaya devam ediyor. Basın ve ifade özgürlüğüne vurulan kelepçe Meclis’te hazırlığı yapılan yeni sansür yasasıyla perçinlenmek istenirken, basın emekçilerine yönelik soruşturma ve gözaltılar açıkça hakların haber alma hakkına ve basın özgürlüğüne yönelik saldırıdır” diye belirtti.

“BU POLİTİKALARA ALIŞMAYACAĞIZ”

Haber alma hakkına dönük baskı ve yıldırma politikalarını bildiklerini vurgulayan Berk, “Halkların haber alma hakkı için çalışan özgür basın geleneği açısından bu baskı ve yıldırma politikaları tanıdık olsa da bu politikalara alışmayacağız. Bu politikalara karşı bütün gazetecileri mesleklerine sahip çıkmaya ve dayanışmaya çağırıyoruz. Diyarbakır’da günlerdir gözaltında tutulan meslektaşlarımız için bir kez daha sesleniyoruz. Gazetecileri serbest bırakın, gazetecilik suç değildir” dedi.

Açıklama sloganlar eşliğinde son buldu.

PİRHA/DERSİM

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR