TGS, ‘Sputnik Türkiye gerçeğini ifşa etti’: Haksız yere işten atma, mobbing, çifte standart, cinsiyetçilik, tehdit…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sputnik Türkiye ve Kürdistan’ın 15 eski çalışanı, Sputnik’in Türkiye ofisinde yaşadıkları baskılara dikkat çekerek, tehdit edildiklerini kaydetti 

Sputnik Türkiye, Sputnik Kürdistan ve Rusya’nın Sesi Radyosu (RS FM) eski çalışanları ile Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), “Sputnik’in Türkiye gerçeğini ifşa ediyoruz” başlığıyla yazılı açıklama yaptı. Mezopotamya Ajansı’nın bildirdiğine göre, Sputnik Türkiye ve Kürdistan’ın 15 eski çalışanı, Sputnik’in Türkiye ofisinde yaşanan durumu şöyle sıraladı.

“* Sputnik Türkiye yönetimi, uluslararası bir basın kurumuna yakışmayan yöntemlerle bazı çalışanlara sistematik mobbing uygulamıştır.

* Sputnik Türkiye, yönetim deneyimsizlikleri nedeniyle net bir yayın politikası belirleyememiş, bu belirsizlik nedeniyle de çalışma koşullarını hayli zorlaştırmıştır.

* Sputnik Türkiye Ofisi, yöneticilerin açık ofis düzeninde çalışanları aşağıladığı, yaptıkları işleri kendince küçümsediği, dalga geçtiği, iş akışının keyfi tutumlarla yürütüldüğü bir kuruluşa dönüşmüştür.

* Sputnik Türkiye, çalışanları arasında ayrım yaparak çalışma ortamında aleni bir çifte standart yürütmektedir.

* Sputnik Türkiye, ofis içinde bu haksızlıklara ses çıkartmaya kalkışan arkadaşlarımızın sorunlarını dinleyip çözüm yoluna gitmek yerine onları tehdit etmeyi tercih etmektedir.

* Sputnik Türkiye, gazetecilik etik ve edebine aykırı olarak, kişisel çatışmaların ön plana çıktığı bir atmosferde, gazetecilik yapmaya çalışan çalışanlarının emeğini sömürmektedir.

* Sputnik Türkiye, kıdem, bilgi ve yeterlilik gözetilmeksizin kişilerin yönetime getirildiği, ahbaplık ve akrabalık ilişkilerinin birer basamağa dönüştüğü bir kurum hâline gelmiştir.

* Sputnik Türkiye, özellikle kadın gazetecilerin aşağılandığı, cinsiyetçi yorumların hakarete vardığı bir kurumdur.

* Sputnik Türkiye, bir basın kuruluşunun vazgeçilmezi olan tartışma kültürüne kesinlikle izin vermeyen bir yapıya dönüşmüştür.”

Sputnik yönetimi gazetecileri tehdit etti

Gazetecilik yapamaz hale getirildiklerini dile getiren eski çalışanlar, “Arkadaşlarımız haksız şekilde işten atılmaları ve uğradıkları mobbing/karşılaştıkları tehditler nedeniyle konuyu yargıya taşıdı. Bahse konu davalarda çalışan lehine çıkan kararlara rağmen, Sputnik Türkiye ve Sputnik Kürdistan yönetimi gereğini yapmayarak kuruma geri dönen isimleri yine istifaya zorlamak için çeşitli yollara başvurdu. Bunlar, bir gazetecinin küfürlü ifadelerle tehdit edilmesine, başka bir kadın çalışanın ‘erkek olsaydın ağzını burnunu kırardım şerefsiz’ cümlesiyle sindirilmeye çalışılmasına kadar vardı. Bir arkadaşımız ise yaşadıklarının etkisiyle yüz felci geçirdi ve uzun süre tedavi gördü” ifadelerine yer verildi.

Sputnik Türkiye açık cezaevi gibi…

Sputnik’in Türkiye ofisindeki keyfi uygulamaların sona ermesini isteyen eski çalışanlar, “Mesleğini yapmaya çalışan birçok kıymetli meslektaşımız bir başka baskıcı tutumun zorbalığı altında tutsakken, Sputnik Türkiye ve benzeri baskıcı tutumu benimseyen basın kuruluşları, basın camiasını bir açık hava hapishanesine dönüştürmüştür. Bu baskıcı, insanlığa, emeğe ve meslek etiğine yakışmayan tutumlara bir son vermek adına tüm meslektaşlarımızı birlik olmaya, dayanışmaya davet ediyoruz” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR