Tutuklu gazeteciler için nöbet sürüyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ulm Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma  İnisiyatifi her ayın ilk cuma günü, gazeteciler için meydana çıkmaya devam ediyor. Türkiye’den gazetecilerin yanı sıra, ABD’de tutuklu gazeteciler de unutulmadı ve Wikileaks  editörü Assange üzerindeki baskının kaldırılması istendi.

Ulm Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma  İnisiyatifi, her ayın ilk cuma günü tutuklu gazetecilere özgürlük mitingi  düzenliyor. Dünkü etkinlikte de Ulm Münster Katedrali önünde tutuklu gazeteciler için bir araya gelen insiyatif adına sözcülerden Angelika Lanninger konuştu. “İnisiyatif olarak, tüm gazetecilerin dünyanın neresinde olursa onların özgür bireyler ve gazeteci olarak özgür olmalarını sağlamak için mücadele edeceğiz” diyen sözcü, her ay düzenli olarak yapılacak  miting buluşmalarına katılmaya çağırdı.

Her ay Türkiye’deki gazetecileri yanı sıra, dünyanın diğer ülkelerinden gazeteciler de unutulmuyor. Daha önceki buluşmalarda Mısır, Etopya, Avusturya ve İran gibi ülkelerdeki  tutuklu olan gazetecilerin durumu ile ilgili açıklamalar yapılırken, bu kez de yine Türkiyeli ve ABD’deki gazetecilerin durumu ağırlıklı olarak işlendi. Lanninger Türkiye’yi anlatırken, başka bir konuşmacı da ABD’deki gazetecilerin durumunu anlattı.

Yapılan konuşmada da, dayanışmanın önemi vurgulandı. Geçtiğimiz günlerde duruşması olan Ulm Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma  İnisiyatifi’nden Cem Toprak’ın durumu detaylı aktarılırken, Julian Paul Assange ve diğer isimler üzerinde de detaylı bilgilendirmede bulunuldu. Wikileaks  editörü Assange üzerindeki baskının kaldırılması ve serbest bırakılması istendi.Lanninger, Türkiye’deki son seçimleri de anlatırken, gazetecilere yönelik baskının sürdüğü belirterek “Baskıcı rejim ağır dabe aldı” dedi. Sözcü, ETHA üzerindeki baskıyı da kınayarak “Malzemelerine el konulan ETHA emekçileriyle dayanışmamız sürecek” dedi.

Bu inisiyatif, 2 yıl önce o dönem Türkiye’de tutuklu bulunan gazeteci Meşale Tolu için oluşturulmuş ve büyük bir dayanışma örneği sergilenerek. 45 hafta aynı meydanda nöbet tutulmuştu. Çok sayıda yerli kurumun yanı sıra, AGİF, ATİF, ADHF, DKTM, SYKP gibi göçmen kurumlarının da sık olarak destek verdiği etkinlikler, 6 Eylül 2019 Cuma günü  yapılacak bir dahaki gösterisine katılma  çağrısıyla  son buldu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR