CHP’li Şeker: SMO’nun savaş suçları Türkiye’nin karşısına çıkacak

0
76

Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılarda SMO’nun işlediği savaş suçlarının ileride Türkiye’nin karşısına çıkacağını hatırlatan CHP Milletvekili Ali Şeker, “Bu operasyonlarla birlikte bu grupların sorumlulukları Türkiye’nin sorumluluğuna girmiştir” dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Hakların Demokratik Partisi’nin (HDP) belediyelerine atanan kayyumlar,  partisinin “Evet” oyu verdiği Türkiye’nin 9 Ekim’de Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı saldırılar ve saldırılarla birlikte Türkiye’nin desteklediği paramiliter grupların işlediği savaş suçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘AKP demokrasiyi hazmedemiyor’
Kayyumların “Demokrasiye darbe” olduğunu ifade eden Şeker, “Bu AKP iktidarının demokrasiyi hazmedemediğini gösteriyor” dedi. CHP’nin kayyum atamalarına karşı tutum geliştirdiğini savunan Şeker, “Kayyumlar Türkiye’nin her tarafında karşı geliştirilmiş bir darbedir. Bu konuda CHP olarak tepkimizi ortaya koyuyoruz. Ama tepkilerin büyükşehir belediyelerine dönük kayyum atamalarında olduğu gibi görünür kılınmadığı görülebilir. Biz ilçe belediyelerine atanan kayyum atanmalarına karşı da topyekun karşıyız. AKP kayyum atamalarını siyasi tutum haline getirdi. Bunu reddediyoruz ” diyerek tepki gösterdi.

‘Türkiye’nin sorumluluğuna girmiştir’
Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılara değinen Şeker, Türkiye’nin Suriye Milli Ordusu’yla (SMO) hareket etmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. SMO’nun işlediği savaş suçlarının ileride Türkiye’nin karşısına çıkacağını belirten Şeker, “Bu operasyonlarla birlikte bu grupların sorumlulukları gereksiz yere Türkiye’nin sorumluluğuna girmiştir. Özellikle sivillerle ilgili yaptıkları eylemler, Türkiye’ye sıkıntı yaratacak. Sorumsuz davranan bu yapıların Türkiye Cumhuriyeti’nin ordusuyla muhatap edilip, operasyon yapılması kabul edilemez” şeklinde konuştu.

‘Barışçıl yöntemlerle çözülmeli’
Suriye’deki yaşanan siyasi krizin çözümünün barışçıl yollarla mümkün olabileceğinin altını çizen Şeker, Türkiye’nin mevcut Suriye yönetimiyle doğrudan diyalog geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Şeker, “Türkiye’nin, ABD ve Rusya yerine doğrudan Suriye yönetimiyle konuşup, barışçıl bir şekilde çözüm üretmesi gerekir. ABD ve Rusya’nın bize dayattığı çözümler, bölge halkının çıkarına olmayabilir. Bu nedenle Türkiye, Şam yönetimiyle doğrudan görüşmeleri başlatmalıdır. Suriye içinde yaşayan halkları nasıl bir yönetim geliştirecek, o Suriye içerisindeki bir meseledir. Nasıl ÖSO’yu muhatap almasını doğru bulmuyorsam, merkezi olmayan yapıları muhatap almasını da doğru bulmuyorum. Bu uluslararası ilişkiler bağlamında da doğru bir yol değildir” diye konuştu.

‘Ateşkes kabul edilmişse bu bir savaştır’
Türkiye’den yaşanan ekonomik krizden bağımsız olarak çatışmalı ortamların reddedilmesi gerektiğine işaret eden Şeker, “Bu duruma savaş değil, operasyon diyorlar. Ama operasyonlarda değil, savaşlarda ateşkes kabul edilir. Burada Türkiye bir ateşkesi kabul edebiliyorsa, savaşı da kabul ettiği anlamına gelir. Kaldı ki bakanlar da ‘Savaşa giriyoruz’ açıklamalarını yapmıştı. ‘Türkiye ekonomik krizdeyken savaşa girmesi doğru değildir’ açıklamalarından çok, ilkesel olarak savaşa her zaman karşı durmak gerekir” dedi.

‘Gerekli eleştirilerimizi yaptık’
Şeker, CHP’nin savaş tezkeresini desteklemesine ilişkin ise şunları söyledi: “Parti içerisinde gerekli eleştirimizi yaptık. Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlatılan operasyon gelişen toplumsal ittifakı bölmeye yönelik bir hamleydi. Bu operasyon yerel seçimlerdeki HDP’nin desteğinin devamının engellemek adına yapılan bir manipülasyon olarak değerlendiriyorum. Buna karşı taban olarak direnmek gerekiyor. Bu dağıtma ve çatıştırma operasyonuna karşı durmak gerekir. Kendi özeleştirilerimizi vererekten, bu birlikteliği devam ettirilmesi gerektiğini düşünüyorum. CHP’nin bu konuda özeleştirisini verip vermeyeceğini de zaman gösterecek.”

MA/İSTANBUL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here