CHP’nin ‘Milletin Sesi’ mitingi | Kılıçdaroğlu: Türkiye değişime hazır

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

CHP’nin İstanbul Maltepe Miting Alanı’nda düzenlenecek ‘Milletin Sesi’ mitingi başladı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları öncesi kürsüye çıkan Gezi aileleri ve çeşitli meslek gruplarından yurttaşlar açıklamalarda bulundu. Yurttaşların ardından sahneye çıkan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Az kaldı, uzun zamandır değişim rüzgarları esiyor. Türkiye değişime hazır” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun Yargıtay tarafından onanan cezalarının ardından Bursa’dan İstanbul’a kaydırılan ‘Milletin Sesi’ mitingini bugün Maltepe’de gerçekleştirildi.

CHP’nin Maltepe’deki miting alanına binlerce kişi yerini aldı.

Mitingde CHP’li belediye başkanları, CHP’li milletvekilleri kürsüye çıkıp, miting alanındaki binlerce kişiyi selamladı.

KILIÇDAROĞLU: HARAMİLERİN SALTANATI YIKILIYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Hak, hukuk, adalet” sloganları eşliğinde sahneye çıktı.

Kılıçdaroğlu, açıklamasında, “Kimse umutsuzluğa kapılmasın, haramilerin saltanatı yıkılıyor” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın. Haramilerin saltanatı yıkılıyor. Bu meydanda milyonlarla buluşmuştuk. Az kaldı bu kentin meydanlarında, sokaklarında özgürce kucaklaşacağız. Birileri Türkiye’yi zifiri karanlığa sürüklemek istiyor. İnsanları korkuyla sindirmek istiyor.

Sizi, bu milleti korkutarak bu sistemi ayakta tutmak istiyorlar. O ve Saray’ı giderse kaos olur algısı peşindeler. Evleri basıyorlar, okulları basıyorlar, tweet attılar diye liseli çocukları okullarından alıyorlar. Bebekleri babalarından annelerinden koparıyorlar.

Şimdi bir adım daha atıp partileri kapatmaya hazırlanıyorlar. Saray ve şurekasının elinden düşmeyen bir kelime var: O yasak, bu yasak, şu yasak…

Memleketi uyuşturucu bataklığına çevirdiler. Kadın cinayetleri, işçi cinayetleri, siyasetçilere suikast hazırlıkları. Kullanışlı aparatlarla kavga edeceğiz. Sonuna kadar edeceğiz ve kazanacağız.

Söz veriyorum biz kazanacağız. Ülkemiz ağır bir ekonomik buhranın içinde. Bu hakka hukuka adalete sırt çevirmenin, adaletsiz yönetimin sonucudur. Milyonlarca aile ağır yoksulluk içinde geçinemiyor. Sonuç: Yüzbinlerin tiranlıktan kaçmaya çalışması. En değerlimizi gençlerimizi kaybediyoruz. Gençlerimizin yüzde 70’i yurt dışına gitmek istiyor. 550 bini gitti bile.

Yalanlardan hepimiz bıktık! Ağızlarını açtıklarında yok efendin 2023, 2071, dış güçler, Almanlar, Japonya bizleri kıskanıyor, anlaşmalarda gizli maddeler var. Bunların tamamı yalan. Çok uzun süredir söyleyecekleri elle tutulur hiçbir şey kalmadı.

5’li çetelerin kurduğu düzeni bozacağız. Bunların düzenine çomak sokacağız. 5’li çetelere ses çıkarmayanlar iyilikte yarışan belediye başkanlarımıza baskı yapıyorlar. Belediye başkanlarımız kumpasları, entrikaları boşa çıkararak halka hizmetlerini sürdürüyorlar.

Kollarımızı sıvayıp hemen çalışmaya başlamak zorundayız. Ekonomiyi yeniden inşa etmek zorundayız. Yolsuzluk yapanların, kul hakkı yiyenlerin kim olduklarına bakmadan kafalarına inmek zorundayız. Saray’ın ve fotoğrafçı suç işleri bakanının elinden yetkiyi aldığımızda, hepsinin, bu beşli çetelerin defterini dürmek zorundayız.

Biz birlikte iktidar oluyoruz. Ve ben iktidar olduğumuzda asla değişmeyeceğim, ben neysem oyum! Kibar olmayı, dinlemeyi, anlamayı değiştiremem. İyi insan olmayı zayıflık olarak gösterenler,bir yüzükle yola çıkıp bugün milletin celladı haline geldiler. Kendi celladınızı seçmeyin. Vicdanımızı dinlemek zorundayız.

CHP’de geçmişte şöyle yaptı böyle yaptı diyorlar. Evet hatalar oldu. Biz hatalarımızdan ders çıkarmasını bilen bir partiyiz. Allah şahidimizdir ki kendimizi geliştirmek için çok çaba harcıyoruz. Tam anlamıyla mükemmel olmasak da mükemmel bir göreve talibiz. İşsizlere iş sağlamak, hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bölgesinde saygın bir ülkeyi yeniden inşa etmek. Bu söylediklerimize inanıyorsanız, akıllı bir ekonomi yönetimi istiyorsanız, Silivri korkusu olmadan konuşmak istiyorsanız, Harp Akademisi öğrencileri serbest bırakılsın istiyorsanız, eğitime ve sağlıka güzel bir bütçe ayrılsın istiyorsanız, 128 Milyar doların kime satıldığını öğrenmek istiyorsanız, ödediğiniz vergilerin nereye gittiğini öğrenmek istiyorsanız, asgari ücretli açlığa mahkum olmasın istiyorsanız bize katılın. Çocuklarınızın geleceğini düşünürsanız bize katılın.”

“HER YER TAKSİM HER YER DİRENİŞ!”

Daha sonra Gezi Davası kapsamında tutuklanan isimlerin aileleri kürsüye çıktı. Burada binlerce kişi “Her yer Taksim, her yer direniş!” sloganını attı.

Gezi Davası’nda tutuklanan Tayfun Kahraman’ın eşi Meriç Kahraman mitigde konuşma yaptı.

Meriç Kahraman, “Merhaba. Gücünü özgürlük ve eşitlikten alan, dayanışmayı büyüttüğümüz ama en çok da umuduumuzu geleceğe taşımamıza vesile olan Gezi Direnişi’nin adalet talebini bugün bir kez daha bu meydana taşıyarak demokrasiye güç veren herkese merhaba. Bu adalet talebi gelecek güzel günler içindir. Bu adalet talebi, kentlerimizin yağmalanmadığı, kamu kaynaklarımızın yok edilmediği, derelerimizin özgür aktığı geleceğimiz içindir. Bu adalet talebi, yargının bağımsız olduğu, yaşama sahip çıkan seslerin duyulduğu, mesleklerinin gereğini yapan hak savunucularının tutsak edilmediği bir ülke içindir. Bu adalet talebi; Ethem’in, Ali İsmail’in, Medeni’nin, Hasan Ferit’in, Abdocan’ın, Ahmet’in, Mehmet’in ve Berk’in’in özgür düşleri içindir” ifadelerini kullandı.

YURTTAŞLAR KÜRSÜDE KONUŞTU

Gezi ailelerinin ardından sahneye çeşitli meslek gruplarından yurttaşlar çıktı.

Bulaşıkçılık yapan Nazife Canoğlu isimli yurttaş, “Akşamdan sabaha zam olur mu? Ben hayatımda ne böyle bir zam gördüm, ne böyle bir pahalılık gördüm” ifadelerini kullandı.

Kürsüye çıkan esnaf Fatih Uludağ, “Yaklaşıp 20 yıldır kasap mesleğini yapıyorum. En kötü zamanımı geçiriyorum” ifadelerini kullanırken, bulaşıkçılık yapan Nazife Canoğlu isimli yurttaş, “Akşamdan sabaha zam olur mu? Ben hayatımda ne böyle bir zam gördüm, ne böyle bir pahalılık gördüm!” diye konuştu.

Ev işçiliği yapan Muazzez Süngür isimli yurttaş ise “Çocuklarımın okumasını ve bizden daha iyi yaşamasını istiyorum her geçen gün umudum azalıyor” dedi. Süngür, şunları söyledi: “Diyarbakır’da 5 kişilik bir ailede büyüdüm. Evlenip İstanbul’a taşındım. 16 senedir İstanbul’da yaşıyorum. Eşim apartman görevlisi 15 ve 8 yaşında iki çocuğumuz var. Yarım zamanlı ev işçiliği yapıyorum aynı zamanda ben bir anneyim. Çocuklarımın okumasını ve bizden daha iyi yaşamasını istiyorum her geçen gün umudum azalıyor. Artık çocuklarımızın karnını nasıl doyuracağız diye düşünüyoruz. 8 yaşındaki çocuğumla markete gidemiyorum. Bir şey ister alamam diye.”

MİTİNGDEN NOTLAR

Tüm siyasi parti ve STK’lerin de davet edildiği mitingde protokol kuralı uygulanmıyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Merkez Yönetim Kurulu üyeleri, Parti Meclisi üyeleri ve Milletvekilleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun miting konuşmasını halkın arasında takip edecek. Kılıçdaroğlu kürsüdeki konuşmasını yalnız gerçekleştirecek. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından miting sona erecek.

Sabah erken saatlerinden itibaren miting alanının çevresinde güvenlik önlemleri alındı. Miting alanına çıkan bazı yollar ise trafiğe kapatıldı.

Saat 18.00’da gerçekleşecek miting için gelenler 14.00’dan itibaren alana alınmaya başladı. Mitingi yerli ve yabancı 350’yi aşkın basın mensubunun takip etmesi bekleniyor.

BirGün Gazetesi 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR