Dil Platformu’ndan HDP’ye: Siyaset dili Kürtçeleşmeli

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kürt Dil Platformu, Meclis’te Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) ziyaret etti. Platformu Eş genel başkanlar Pervin Buldan ve Sezai Temelli başkanlığındaki heyet karşıladı.

HDP heyetinde Örgütlemeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan ve Amed Milletvekili İmam Taşçıer yer aldı.

Görüşme bir saat sürdü ve Kürtçeye yönelik asimilasyon politikalarının sonlandırılması, Kürtçenin gelişmesi için yürütülen çalışmalar ele alındı.

NE KONUŞULDU?
Taşçıer, gelen heyetin 9 Kürt partisinden oluştuğunu, platformun kendilerine taleplerini ilettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Platform, Kürtçenin eğitim dili dahil olmak üzere Türkçe’nin yanında ikinci resmi dil olması, bu taleplerini Meclis’teki siyasi partilere iletmek istediklerini ve bu durumu uluslar arası kamuoyuna anlatabilmek açısından bu görüşmeleri gerçekleştirdiklerini belirttiler. Bizden talepleri de Kürtçenin resmi dil olması, siyaset dilinin Kürtçeleşmesi, yani Kürt milletvekillerin Kürtçe konuşmaları, siyasetçilerin Kürtçeyi öne çıkarmaları gerektiğini söylediler. Çalışmaları Kürtçe temelde yapmaları ve bunun nedeni olarak da, siyasetçilerin toplumun önde gelen rol modelleri olduğunu ve Kürtçenin unutulmaması açısından, siyasetçilerin Kürtçeyi konuşmaları gerektiğini belirttiler. Böyle olması halinde, halkın da Kürtçeyi daha iyi sahipleneceği görüşünü belirttiler. Bizde bütün yazışmalarımızı Kürtçe ve Türkçe olmak üzere iki dilde yaptığımızı, çalışmalara destek vereceğimizi belirttik.”

CHP VE SP DE ZİYARET EDİLECEK

Platform, bugün saat 17.00’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yarın da 15.00’da Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile görüşecek.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR