Erdoğan, 29 Ekim mesajında 15 Temmuz’u anlattı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün, dünyadaki tüm mazlum ve mağdurların umut kapısı Türkiye’dir. Eli kanlı terör örgütlerinin hedefi olmamızın da başta gelen sebebi budur. DEAŞ, PKK, PYD/YPG ve FETÖ gibi katil sürülerinin bizi hedeflerimizden alıkoymasına izin vermedik, vermeyeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ’29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Değerli vatandaşlarım, geleceğimizin teminatı sevgili gençler, Aziz kardeşlerim, bugün, Türk Milleti olarak şanlı tarihimizde çok önemli bir dönüm noktasını, Cumhuriyetimizin ilanının 94’üncü sene-i devriyesini kutluyoruz. Ülkemizde ve yurt dışında yaşayan milyonlarca vatandaşımızın her birinin Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik ediyorum. Bu vesileyle, bin yıldır aziz vatan topraklarının müdafaası için bir gonca gül gibi toprağa düşen kahraman şehitlerimize Yüce Mevla’dan rahmet ve mağfiret diliyorum. Başta Cumhuriyetimizin banisi, Kurtuluş Savaşımızın muzaffer komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm gazilerimizi de rahmetle, tazimle yad ediyorum.Türkiye Cumhuriyeti; asırlardır hürriyetinden ve onurundan taviz vermektense ölmeyi tercih eden asil bir milletin şahlanışının, küllerinden yeniden doğuşunun nişanesidir. Türk Milleti, 29 Ekim 1923’te bir kez daha tüm dünyaya iradesine pranga vurdurmayacağını, kendi kaderi üzerinde hiç kimsenin müdahil olamayacağını kanıyla ve canıyla ilan etmiştir. ‘Hasta adam’ ilan ettikleri Osmanlının mirasını talan için Anadolu’ya koşanlar, milletimizin cesareti, kararlığı ve mücadelesi karşısında büyük bir hezimet yaşamışlardır. İstiklal harbimizi zafere taşıyan, Cumhuriyetimize hayat veren ruh, tıpkı 94 yıl önce olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır. 15 Temmuz ihaneti karşısında, milletimizin 250 şehit ve 2 bin 193 gazi pahasına gösterdiği şanlı direniş, işte bu ruhun ifadesidir. O gece kadını-erkeği, genci-yaşlısıyla milletimizin tüm fertleri, iradelerine, değerlerine, Cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkmışlardır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

“Bağımsızlık karakteri’ olan böyle necip, böyle kahraman bir milletin mensubu olmaktan iftihar ediyoruz. ‘Millete efendilik yoktur, hizmet vardır’ düsturuyla, hiçbir ayrım gözetmeden ülkemize en iyi şekilde hizmet etmek için gece gündüz çalışıyoruz. Son 15 yıldır demokrasiden özgürlüklere, ticaretten yatırımlara, sağlıktan dış politikaya kadar tüm alanlarda hayata geçirdiğimiz tarihi reformlar, bu irademizin en açık ispatıdır.Bugün, dünyadaki tüm mazlum ve mağdurların umut kapısı Türkiye’dir. Eli kanlı terör örgütlerinin hedefi olmamızın da başta gelen sebebi budur. DEAŞ, PKK, PYD/YPG ve FETÖ gibi katil sürülerinin bizi hedeflerimizden alıkoymasına izin vermedik, vermeyeceğiz. Manşetlerle, tezgahlarla, üzerimize salınan piyonlarla çarpışa çarpışa, 2023 hedeflerimiz doğrultusunda yolumuza devam ediyoruz.Dost ve kardeşlerimizin desteği, gönlünü ve gözünü ülkemize kilitlemiş mazlumların duası, aziz milletimizin birlik ve beraberliğiyle, inşallah hedeflerimize ulaşacağız.Bu düşüncelerle ülkemizin gurur günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı bir kez daha tebrik ediyor, milletimize sağlık, huzur ve esenlik diliyorum.Şehitlerimizin ruhları şad olsun. Cumhuriyetimizin 94’üncü kuruluş yıl dönümü kutlu olsun. Kalın sağlıcakla.”

Hulusi Akar’ın Cumhuriyet Bayramı mesajı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, “Tamamen millete ve millî egemenliğe dayanan cumhuriyet; ulusal birlik ve beraberliğin en büyük güvencesi ve Aziz Türk Milletini, muasır medeniyet seviyesinin de üstüne yükseltecek adımların en değerlisi olmuştur”dedi.

Orgeneral Akar, mesajında, “Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerinin Değerli Mensupları, Asil Türk milleti; 94 yıl önce bugün, yüksek millî değerlerimize olan bağlılığı, güçlü yarınlara ulaşma iradesi ile cumhuriyete kavuşmuştur. Yıl dönümünü gururla andığımız, bu çok özel gün vesilesiyle, Edirne’den Şırnak’a; Sinop’tan Hatay’a uzanan kutsal vatan topraklarında birlik, bütünlük, kardeşlik, ülkü ve kader birliği içinde yaşayan Aziz Milletimiz ile Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun” ifadesini kullandı.

Tamamen millete ve millî egemenliğe dayanan cumhuriyetin; ulusal birlik ve beraberliğin en büyük güvencesi ve Aziz Türk Milletini, muasır medeniyet seviyesinin de üstüne yükseltecek adımların en değerlisi olduğunu vurgulayan Orgeneral Akar şunları dedi:

“Türk Silahlı Kuvvetleri, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Türkiye Cumhuriyeti yalnız iki şeye güvenir. Biri millet kararı, diğeri en elim ve zor şartlar içinde dünyanın takdirine hakkıyla layık olmak niteliği kazanan ordumuzun kahramanlığı.” sözünde ifade ettiği üzere, bağrından çıktığı asil milletimizin sevgi ve güvenine layık olabilmek için faaliyetlerini azimle, gayretle sürdürmektedir.

Uzun kara sınırlarına sahip olduğumuz Suriye’de ve Irak’ta yaşanan gelişmeler; ülkemizin güvenliği ve ulusal menfaatlerimiz açısından terörizm başta olmak üzere, çok önemli risk ve tehditleri bünyesinde barındırmaktadır.

Bu risk ve tehditlere karşı, Asil Milletimizin emrinde, sorumluluğunun bilincinde olan Kahraman ordumuz; başta terör olmak üzere, her türlü tehdit ve tehlikeyi kaynağından itibaren karşılamayı hedeflemekte ve bu maksatla, yurt içinde ve sınır ötesinde, egemenlik ve bağımsızlığımızın güvenliği için, atılması gerekli bütün adımları kararlılıkla atmaktadır.”

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası, aziz milletimizin güven ve desteğiyle hainlerden temizlenen ve temizlendikçe daha da güçlenen Türk Silahlı Kuvvetlerinin; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hak ve menfaatleri ile asil milletimizin güvenlik ve huzurunu sağlamak maksadıyla, çalışmalarına “Ölürsek şehit, kalırsak gazi!” anlayışı içinde, dün olduğu gibi bugün de azimle, kararlılıkla devam ettiğini kaydeden Orgeneral Akar şöyle devam etti:

“Cumhuriyet Bayramı’nın yıl dönümü vesilesiyle; büyük zorluk ve fedakârlıklarla kurulan cumhuriyeti, bizlere emanet eden Ebedî Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, özveri ve kararlılıkla sürdürmekte olduğumuz Terörle Mücadele Harekâtı’nda, 15 Temmuzda ve sınır ötesi faaliyetlerde şehitlik mertebesine ulaşan silah arkadaşlarımızı, Jandarma mensuplarımızı, polislerimizi ve güvenlik korucularımızı; kanlarını bayraklaşan vatan toprakları için feda eden bütün aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden tüm mensuplarımızı rahmet ve şükranla, kahraman gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyorum.

Vatanımız, bayrağımız ve cumhuriyetimiz için en ağır bedelleri ödeyen vefakâr ve fedakâr şehit ve gazi ailelerimizin, Silahlı Kuvvetlerimizin fedakâr mensupları ile değerli aile bireylerinin, emekli mensuplarımızın, güvenlik korucularımızın ve Yüce Milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerle kutluyor; kendilerine sağlık, mutluluk, huzur ve başarı dolu günler diliyorum.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR