Gürsel Tekin: Arkadaşlarımız tuzağa düştü

Post date:

Author:

Category:

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Böke’nin ardından yeni isimlerin de istifa edeceğine dair iddialara yanıt verdi. Tekin, arkadaşlarının tuzağa düştüğünü, CHP Merkez Yönetim Kurulu’nda değişiklikler olabileceğini söyledi.

CHP’de milletvekilleri Deniz Baykal, Fikri Sağlar ve Muharrem İnce’nin açıklamalarıyla giderek büyüyen “tek adam” ve “olağanüstü kurultay” tartışmaları, Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke’nin istifası ve Sağlar hakkındaki ihraç istemiyle yeni bir boyut kazandı. DW Türkçe’nin haberine göre CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Dün partinin en üst kurulu olan Parti Meclisi bu konuda kararını verdi. Bu saatten sonra CHP’de herhangi bir iç tartışma olacağını zannetmiyorum” diye konuştu.

CHP’de yeni istifalar yaşanabileceği yönündeki iddiaları da yorumlayan Tekin, “Ne arkası, ne de önü gelir. Bu kadar büyütülecek bir durum yok. Bu arkadaşlarımız görevlerini bırakırlar, başka bir arkadaşımız gelir görevini yapar. Partide sanki bir kavga, kırılganlık varmış gibi gösterilmesine katılmıyorum” ifadesini kullandı.

“Bunlar tamamen haram medyanın operasyonel haberleriyle yapılan tartışmalar” diyen Tekin, 2019’daki başkanlık seçimlerinde “Hayır” cephesinin adayının kim olacağına dair haberlerle ilgili de “Son günlerde kişi tartışması oluyor. Bu çok yanlış. Önce nasıl bir sistem, nasıl bir anayasa… Onu oturtmamız lazım. Ondan sonra tabii ki buna uygun çok sayıda cumhurbaşkanı adayı bulunabilir” açıklamasında bulundu.

‘TEK ADAM OLSA, SAĞLAR KONUŞAMAZDI’

CHP Merkez Yönetim Kurulu’nda (MYK) da değişiklikler olabileceğinin sinyalini veren Tekin, “Mutlaka olmalı… Bilmiyorum Sayın Genel Başkanımız bu konuda nasıl bir takdirini kullanacak. Önümüzdeki günlerde belli olur” diye konuştu.

CHP’de Parti Meclisi’nin (PM), açıklamaları nedeniyle hakkında disiplin soruşturması başlatılan Mersin Milletvekili Sağlar’ı “tedbirli olarak kesin ihraç” istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na (YDK) sevk etmesiyle ilgili de konuşan Tekin, “Dün partinin en üst kurulu olan Parti Meclisi bu konuda kararını verdi ve bu saatten sonra CHP’de herhangi bir iç tartışma da olacağını zannetmiyorum” dedi.

Tekin, “Sayın Kılıçdaroğlu ile ilgili Sayın Sağlar’ın ‘Tek adamdır. Bütün kararları tek başına alıyor’ diye bir eleştirisi vardı. Ben Sayın Kılıcdaroglu ile altı yıl çalıştım. Son derece demokratik bir kişiliği olan bir insandır. Herhalde tek kişi karar alsaydı, Sayın Sağlar da konuşamazdı, bir başkası da konuşamazdı. Yani eleştiri ve özeleştiri mekanizmasının en çok işlediği CHP için ‘tek adam’ denilirse, bu haksızlık olur” ifadesini kullandı. Tekin, buna karşın Sağlar’a parti içinde gösterilen tepkinin “çok ağır” olduğunu kabul etti.

‘ARKADAŞLARIMIZ TUZAĞA DÜŞTÜ’

AK Parti’nin “hem kendi içindeki kavgayı hem de Türkiye’de ekonomide ve dış politikada yaşanan sorunları bertaraf etmek” için iktidara yakın medya organları aracılığıyla bu tartışmaları körüklediğini savunan Tekin, “Arkadaşlarımızın bir kısmı da bu tuzağa düştüler. Bu üzücü bir tuzaktı. Bugünden sonra CHP’de herhangi bir tartışmanın da olmayacağını göreceksiniz” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR