HDP’den 19 Ekim’e kadar kesintisiz eylem kararı

0
370

19 Ağustos’ta gasp edilen HDP’li Amed, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerindeki kayyum darbesi, 19 Ekim’de ikinci ayını dolduracak. HDP’nin kayyumlara karşı oluşturduğu Kriz Koordinasyon Merkezi, Çarşamba günü bir araya gelerek, yeni bir eylem planlaması çıkardı.

HDP, 19 Ekim tarihine kadar demokratik tepkileri kesintisiz sürdürme kararı aldı.

Koordinasyonun kararları Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) tarafından da onaylandı.

Çıkarılan planlama kapsamında tüm yerellerde halk toplantılarının yapılması öngörülürken, HDK, DTK ve HDP öncülüğünde Amed, Van, Mardin, Batman, Adana, İstanbul ve İzmir’de kayyumlara karşı toplumsal dayanışma temalı “Demokrasi İçin Buluşuyoruz” etkinlikleri düzenlenecek. Bu yedi merkezdeki halk buluşmalarının miting şeklinde örgütlenecek. Bu eylemlere çevre kentlerinden de katılımın sağlanacak.

19 Ekim’de başta Amed, Van ve Mardin’de nöbet yerinde yapılacak açıklamaya Sivil Toplum Örgütleri (STÖ) temsilcileri de davet edilecek ve heyet ziyaretlerinin yapılması için çalışma yürütülecek.

19 Ekim’e kadar sürecek eylem planlaması şöyle sıralandı:

“* Diyarbakır, Van ve Mardin’de nöbet eylemlerine mahallelerin taşınması, nöbet yerlerine imza stantlarının kurulması ve kitlesel imza kampanyası çalışmasının yürütülmesi,

* HDK, HDP öncülüğünde kayyım darbesine karşı toplumsal tepkiyi büyütecek eylem ve etkinliklerin hayata geçirilmesi, nöbetlere farklı kesimlerden heyet ziyaretlerinin yapılmasını sağlayacak çalışmaların yürütülmesi,

* İstanbul’da Bursa, Yalova, Kocaeli, Tekirdağ, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Sakarya’nın tüm ilçelerden katılımın sağlandığı etkinlik 16 Ekim’de Esenyurt’ta gerçekleşecek.

* Batman’da, kente bağlı tüm ilçeler ile Siirt il ve ilçelerden katılımı ile 16 Ekim halk buluşması yapılacak.

* Van ve çevresindeki il ve ilçelerden katılımın sağlandığı halk buluşması 17 Ekim’de Van’da gerçekleştirilecek.

* Mardin, Şırnak ve Urfa il ve ilçelerinden katılım sağlandığı halk buluşması Mardin merkez da 18 Ekim’de gerçekleşecek.

* İzmir’e bağlı bütün ilçelerden, Manisa, Aydın, Muğla, Denizli ve Antalya tüm il ve ilçelerden katılım ile 17 Ekim’de İzmir’de halk buluşması yapılacak.

* Adana’ya bağlı bütün ilçeler, Mersin, Osmaniye, Hatay tüm il ve ilçelerden katılımı ile 18 Ekim’de Adana’da halk buluşması yapılacak.

* Ankara’ya bağlı bütün ilçeler, Konya, Eskişehir, Kayseri, Kırşehir tüm il ve ilçelerden katılımın sağlanacağı halk buluşması 19 Ekim’de Ankara’da gerçekleşecek.

* Görevden uzaklaştırılan üç büyükşehir belediye eşbaşkanlarına ilişkin kararı İçişleri Bakanlığı 2 ayda bir gözden geçireceğinden bütün yerellerde 19 Ekim günü saat 13.00’da kitlesel basın açıklaması yapılacak.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here