Kaybedildiği iddia edilen 11 kişi Başbakan’a soruldu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, Ankara’da zorla kaçırılarak kaybedildiği iddia edilen 11 kişinin akıbetini Meclis gündemine taşıdı.

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, Ankara’da aralarında polis ve MİT çalışanlarının da olduğu 11 kişinin zorla kaçırılarak kaybedildiği iddialarına ilişkin soru önergesi verdi. Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemi ile verilen önergede, “Hem kayıp savı hem de resmi makamların, konunun muhataplarına bilgi vermemesi, kayıt dışı bir gözaltının yapılmış olduğunu düşündürmektedir” dedi.

Sarıhan, konuya ilişkin Başbakan Binali Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

* Şahıslar, Bakanlığınıza bağlı herhangi bir kurum veya kuruluşta gözaltında mıdır?

* Gözaltında değilse bu kuşkuların giderilmesi için yapılan bir araştırma var mıdır ? Kamuoyuna bu konu ile ilgili bir açıklama yapılması düşünülmekte midir?

* Haber alınamayan kişilerden bazılarının eski MİT çalışanı olması nedeniyle MİT tarafından yapılan ayrı bir araştırma var mıdır?

* Kayıpların aileleri, kaçırılma vakaları sonrası ilgili emniyet birimlerine yaptıkları başvuruların göz ardı edilerek, soruşturmanın gerekliliklerini yerine getirilmediğini iddia etmektedir. Kamera kayıtları, parmak izi inceleme gibi hususların usulünce yapılmadığını söylemektedir. Ailelerin başvurularına ilişkin bugüne dek ne gibi işlemler yapılmıştır?

* İHD tarafından İçişleri Bakanlığı’na Nisan başında, Turgut Çapan ile ilgili yapılan başvuruya ilişkin bu güne dek yapılan işlemler nelerdir? Herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır ve sonucu nedir?

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR