‘Saldırı hepimize yönelik, hep birlikte durdurabiliriz’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan başkanlığındaki EMEP heyeti, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Eşbaşkanları (SES) Gönül Erden, İbrahim Kara ve SES yöneticileri, ANAP eski genel başkanı Nesrin Nas, Hak ve Adalet Platformundan Nurten Ertuğrul, CHP eski Milletvekili Binnaz Toprak, ÜNİVDER adına Hacer Ansal, yazar Erdoğan Aydın, programcı Gürhan Ertür, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) ve İHD Ankara Şubesi yöneticileri destek ziyaretinde bulundu.

Görüşmelere HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar’ın yanı sıra eşbaşkan yardımcıları Tuncer Bakırhan, Tülay Hatimoğulları, MYK üyesi Hüseyin Taka, Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, milletvekilleri ve kadın meclisi üyeleri de katıldı.

GÜRKAN: SALDIRILARI KIRMAK İÇİN HERKES HDP ETRAFINDA KENETLENMELİ

Görüşmelerde HDP’yi hedef alan saldırıların bütün muhalefete yönelik olduğu belirtilirken, herkesin HDP etrafında kenetlenerek bu saldırıları kırabileceği belirtildi. EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, işsizlik ve yoksulluk gibi sorunların üzerinin milliyetçilikle örtülmek istendiğini belirterek, “Ancak tek neden bu değil. Kürt siyasi hareketinin temsilcilerine yönelik bu operasyon Kürt sorununda çözümsüzlük politikalarının bir devamıdır. İktidarın politikalarına karşı halk içerisinde bir tepki birikiyor” dedi. Gürkan, HDP’ye yönelik saldırıların siyaset yapma hakkına karşı olduğunu, demokrasi ve özgürlüklerin emekçilerin ve tüm toplumsal kesimlerin ortak mücadelesiyle kazanılabileceğini dile getirdi.

NAS: BÜYÜK BİR OLGUNLUK, CESARET VE KARARLILIKLA HERKESİ CESARETLENDİRİYORSUNUZ

SES Eşbaşkanı İbrahim Kara ise HDP’ye bütün sağlık emekçilerinin dayanışma duygularını getirdiklerini belirterek, “Birlikte hareket edebilirsek bu saldırıları durdurabiliriz” dedi.

Nesrin Nas HDP’nin bu saldırılara karşı çok büyük bir kararlılık, cesaret ve olgunlukla cevap verdiğini söyleyerek şunlara dikkat çekti: “Aslında muhalefetten daha büyük bir tepki yükselmesi gerekiyordu. Ancak siz büyük bir olgunlukla muhalefetin bu eksikliğini de doldurarak herkesi cesaretlendiriyorsunuz. Bu tutumunuz hepimizin umutlarını tazeliyor.”

TOPRAK: HDP’YE SALDIRILAR TERS TEPECEK

Binnaz Toprak ise yaptığı konuşmada, HDP’ye yapılan saldırının ters tepeceğini belirterek, “HDP’ye yapılan saldırıları 31 Mart seçimlerinden sonra haksız şekilde İstanbul seçimlerinin iptal edilmesine benzetiyorum. O zaman oy farkı İmamoğlu lehine 13 binden 800 bine çıkmıştı. Şimdi HDP’ye de birçok kişi çevre üye olma çağrıları yapıyor” dedi. Toprak, CHP’nin daha cesaretli davranması gerektiğini de sözlerine ekledi. Hak ve Adalet Platformundan Nurten Ertuğrul, HDP’ye yapılan haksızlığın hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini ve HDP’nin yanında olduklarını dile getirdi.

AYDIN: ESAS SORUN TÜRKİYE’NİN TÜRKİYELİLEŞİP TÜRKİYELİLEŞMEDİĞİDİR

Yazar Erdoğan Aydın, HDP’ye yönelik “Türkiyelileşme” tartışmasının bir saptırma olduğunu belirterek, “Burada asıl sorun Türkiye’nin gerçekten Türkiyelileşip Türkiyelileşmediğidir, herkesi kapsayıp kasmadığıdır” diye konuştu. ÜNİVDER adına konuşan Hacer Ansal ise HDP’ye ve İsimsizler Hareketine yapılan saldırıyı kınadı, gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledi. İHD Ankara Şube yöneticileri ve TÖP yöneticileri de haksızlık ve saldırılara karşı her koşulda HDP’nin yanında yer alacaklarını dile getirdi.

SANCAR: İKTİDAR RIZAYI YİTİRDİKÇE ZOR AYGITLARINI DAHA FAZLA KULLANIYOR

Gelen heyetleri kabul eden Sancar büyüyen dayanışmanın önemine bir kez daha işaret etti. Sancar, operasyonun sebeplerine ilişkin toplumda bir görüş birliği oluştuğunu ve birçok kesimden, hızla tepkilerin geldiğini söyledi. Sancar, “Bu da şunu gösteriyor, iktidar halk desteğini kaybediyor. Rızayı yitirdikçe zor aygıtlarını daha fazla kullanıyor. İktidarın dönüşümüne tanık olduğumuz bu dönemde muhalefetin daha etkili bir konum alması gerektiğini düşünüyoruz. Bize düşen buna karşı daha geniş kesimlerin rızasını alacak bir programla ortaya çıkmak, alternatif ortaya koymak, daha etkili bir mücadele hattı örmek. Arkadaşlarımızın içeride olması üzüyor ama bu destek dalgası bize de güç veriyor” dedi.

 

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR