Sancar: Seçimi beklemeden direnişi büyütelim

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Mithat Sancar, partisinin grup toplantısında gündemi değerlendirdi.

Sancar, sabah saatlerindeki siyasi soykırım operasyonlarına değinerek, “İktidarın sistematik ve tutarlı davrandığı tek konu HDP’ye saldırıdır. Bundan başka hiçbir konuda bu kadar tutarlılık yok. Bunun nafile olduğunu anlatıyoruz ama nafile anlamıyorlar. Bunu anlatmanın etkili yolunu bulacağız o da mücadeleyi yükseltmektir. Mücadeleyi yükselterek bunu iktidara anlatacağız. Saldırdıkça nasıl kaybettiklerini anlayacaklar ama iş işten geçmiş olacak. O zaman kurulacak adil yargı düzen önünde bütün bu kumpasların saldırıların hesabını verecekler” diye konuştu.

‘İKTİDARI GÖNDERECEĞİZ’

Sancar, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Hiçbir zulüm ve adaletsizlik yapanın yanına kâr kalmaz. Sadece son bir ay içinde yüzlerce partili arkadaşımız gözaltına alındı. Hiçbir somut gerekçe yok. Raflarda dosyalar var. Bunları ihtiyaçlarına göre güncelliyorlar, HDP’yi nereden sıkıştırırız diye bir gece plan yapıyorlar. Bu dosyaları raflardan indiriyorlar. Savacılara talimatlar gidiyor, savcıları gözaltı kararlarını imzalıyor ve operasyonlar başlıyor. Bu bir kısır döngü olarak işliyor ama bu kısır döngünün bizi yıldıramadığını, bezdiremediğini görmüyorlar, görmek istemiyorlar. Tükenen saldırganın kendisidir. Tükendikçe saldırması da kaybettiğini görmesindendir. Hep söylüyorum tekrar söylüyorum bu iktidarı asıl korkutan HDP’dir ve bu korkuda haklıdırlar. HDP bu iktidarı ilk seçimde gönderecektir. Seçimlere gidinceye kadar da bütün faşizan baskılarına karşı en güçlü mücadeleyi en güçlü direnişi yine HDP ortaya koyacaktır.”

Amed’de HDP il eş başkanlarının hâlâ gözaltında tutulduğunu hatırlatan Sancar, şöyle konuştu:

“Bu gözaltılar bizim Diyarbakır programımıza başlamasından bir gün önce yapılmıştır. Sanki bizim halkla buluşmamıza engel olabileceklermiş gibi. Sanki bizim programlarımıza engel olacaklarmış gibi. Ama engel olamadılar, bu operasyonlara rağmen STK ile ve halkımızla buluştuk. Belki etrafımıza çember ördüler, belki önümüzü barikatlarla kestiler, esnaf gezisi sırasında durdurmaya çalıştır. Ama halkımız alkışlarla gülümsemelerle ve zılgıtlarla selamlamayı bildi bizleri. Biz de gönlümüzle, gözümle birlikte olduğumuz haklarını sonuna kadar koruyacağız ve mücadeleye bir ana bile duraksamadan sürdüreceğimiz belirtik, bunu halkımıza söyledik, alkışlarını aldık, dualarını aldık, desteklerini aldık. Bu da bu iktidara dert olmaya devam ediyor.

Bir alo AKP hattı kurmuşlar. Şırnak ve ilçelerinde kendilerini İçişleri Bakanlığı tarafından kurulan bir birim olarak tanıtan kişiler, aralarında HDP’li Meclis üyelerinin de bulunduğu kişileri telefonla arıyorlar. ‘HDP’li olduğunuz için pişmanlık yasasından yararlanmak istiyor musunuz?’ gibi sorular soruyorlar. Saçmalamanın sonu yok. Cizre’de iki binden fazla aile aranmış ve ‘neden HDP’ye gidiyorsunuz’ diye soru sorulmuş. Cevap çok açık değil mi? HDP Cizre halkının evidir. HDP Şırnak halkının kimliğidir, HDP Kürt halkının ve bütün ezilenlerin onurudur. Elbette HDP’ye gidecekler, HDP’ye sahip çıkacaklar ve hiçbir güç onları bundan alıkoyamayacak.”

SAVAŞ POLİTİKALARI

İktidarın dış politikasını da eleştiren Sancar, iktidarın bir tür “savaş makinesi” yarattığını dile getirdi. Sancar, “Savaş makinelerinin insanlığa ölümden, zulümden ve yıkımdan başka bir şey getirmediğini bizler biliyoruz. Tarihte bu fikrin tüm sahipleri bugün karanlık sayfalarda yerlerini aldılar. Çağrımız barış ve refah isteyen, özgürlük eşitlik ve demokrasi isteyen tüm kesimleredir. Sömürü düzeninde emeğinin hakkını arayan emekçileredir. İşsiz bırakılan işsizler ordusunadır. Gelecek kaygısı yaşayan gençleredir. Erkek egemen iktidara karşı amasız fakatsız bir direniş gösteren kadınlaradır. Ormanını, doğasını korumak isteyen köylüleredir. Düşüncesi baskı altına alınan yazarlara, aydınlara, akademisyenleredir. Saray rejimi ile ortaklık kurmayan tüm insanlaradır. Zaman mücadeleyi birleştirme ve birleşerek büyütme zamanıdır” dedi.

‘SEÇİME BEL BAĞLAMADAN MÜCADELE EDİLMELİ’

Mücadelenin örgütlenmesi gerektiğinin altını çizen Sancar, bunun başarılması halinde iktidarın ne kadar zayıf olduğunun görüleceğini belirtti. Sancar, “Seçimler geldiğinde bu iktidarı ne kadar gönderebileceğimizi de göreceğiz. Bunu bekleyerek, sadece seçimlere bel bağlayarak, bugünkü mücadeleyi yok sayarak bunu başaramayız. Mücadele her gün yeniden kurulmalıdır. Demokrasi özgürlük eşitlik ve hak mücadelesi asla ertelemeye gelmez. Ya her gün yeniden mücadele ya da bu zulmün ömrünün daha da uzaması. Bu iki seçenek birlikte her gün yeniden mücadele ve kararlı cesur duruş; hepimizi bekleyen asıl görev budur. HDP bu konuda çok nettir. Her türlü hak mücadelesi içinde üzerine düşen görevi tereddütsüz yerine getirecektir” diye belirtti.

SAVAŞ BÜTÇESİ VE POLİTİKALARI

Savaş ve zulüm politikalarının bir sonucunun da ülkeyi derin krizlere ve yoksulluğa sürüklediğini belirten Sancar, Meclis’e getirilen kanun tekliflerinin özünün ülkenin bütün halkına olan kaynaklarının bir avuç yandaşa peşkeş çekildiğini ifade etti. Meclis’e getirilen 2021 yılı bütçe teklifini değerlendiren Sancar, bütçenin halk bütçesi olmadığını söyledi. Sancar, “Ülkenin kaynaklarını savaşa aktararak, yoksullaşmayı derinleştiren bir bütçedir. İktidarın ömrünü uzatmak için yandaşı besleyen bir bütçedir” diye konuştu.

İktidarın yürüttüğü savaş politikalarına ilişkin konuşmasını sürdüren Sancar, şöyle devam etti:

“Bu savaş politikaları sadece bir avuç savaş baronuna ve bu iktidarın kendini sürdürme hırsına yarıyor. İşte o nedenle hep birlikte her alanda savaş politikalarına karşı çıkmalıyız. Eğer bunu başaramazsak savaş politikaları hem iktidarın ömrünü uzatır hem halkın ekmeğini iyice azaltır, yoksulluğu iyice derinleştirir ve canlarımız daha fazla yakar. HDP burada barış için, demokrasi için, sosyal adalet ve eşitlik için var. Herkesi bu safları genişletmeye, derinleştirmeye, güçlendirmeye bir kez daha davet ediyoruz.”

Sancar, Fransa’da 16 Ekim tarihinde bir öğretmenin “kutsal değerlere hakaret” ettiği ileri sürülerek katledilmesini en sert biçimde kınadıklarını belirtti.

GENÇLİĞE SALDIRILAR

Gençlik örgütlerinin açıklamasına yapılan polis saldırısına değinen Sancar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizde en güçlü ilham kaynağı gençliğin mücadelesidir. Birleşik gençlik meclisi çalışması biliyorsunuz bu iktidarı korkutuyor. Cihatçılar ülkenin çeşitli şehirlerinde serbestçe gösteriler yaparken Kadıköy’de birleşik gençlik meclisi için bir araya gelen gençler polisin saldırısına uğruyor. Bu iki örnek bile yeterince bize fikir veriyor Cihatçıların önünü açıyor, tekçi baskıcı zalim bir gelecek dışında hiçbir şey vaat etmiyor. Bunun tam tersini savunan gençlere ise acımızca saldırıyor. Sevgili gençler Demokratik Cumhuriyete giden yolu en çok sizlerin mücadelesi açacaktır. Bize düşen onların arkasından gitmek, onların yolunu daha da açmaktır.”

‘ŞİLİ HALKI VAZGEMEDİ, BAŞARDI’

Sancar, son olarak Şili’deki Anayasa referandumuna ilişin şu değerlendirmelerde bulundu: “11 Eylül 1973’te gelinmişti halkın yönetimi için mücadele eden Salvador Allende. O günden bugüne geçen bunca uzun süre içinde Şili halkları mücadeleden vazgeçmedi. Şili hakları hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmadı, bütün renkleri ve katmanları ile Şili toplumu bu mücadeleyi büyük bir başarıya taşıdı. Yeni anayasa yapmaya kabul dediler. Nasıl olacak. Yeni anayasayı bütünüyle halk tarafından seçilecek yeni bir kurucu meclis yapsın seçeneğini tercih ettiler. Bu sadece Şili, Latin haklarına değil, Ortadoğu ve en fazla Türkiye halklarına da ilham kaynağı olmalıdır. Buradan mutlaka feyz almalıyız. Bu dersleri mutlaka burada da hayata geçirmek için var gücümüzle çalışmalıyız.”

 

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR