Tutuklama kararı bulunan Konca Meclis’te konuştu: Hepimiz tutuklanırsak vekaletimiz halkımızdadır

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Daha önce 2 kez tutuklanıp serbest bırakılan ve yeniden hakkında tutuklama kararı çıkarılan HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, “Yaşadıklarımız halkımızın yaşadıklarından daha önemli değildir. Bütün vekiller tutuklanırsa, biz de vekaletimizi 6 milyon seçmenimize veriyoruz, her biri birer milletvekili gibidir” diye konuştu.

HDP’nin Meclis’teki grup toplantısı Kadın Grup toplantısı olarak gerçekleşti.

HDP Kadın Grubu’nda konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, Anneler Günü nedeniyle HDP Grubuna katılan anneleri işaret ederek, annelerin ellerinden öptüklerini ve mücadelelerini selamladıklarını söyledi. Konuşmasının ilk bölümünü Kürtçe yapan Taşdemir, önceki Kadın Meclisi Sözcüleri olan ve bir süre önce tahliye edilen ancak hakkında yeniden tutuklama kararı çıkarılan ve HDP grubuna katılan Besime Konca’yı işaret ederek, “Yakala, tutukla, bırak yeniden tutukla şeklindeki hukuk garabeti ile karşı karşıyayız” diye konuştu.

‘SİZE İNAT KADINLAR ÖZGÜRLEŞECEK VE ÖZGÜRLEŞTİRECEK’

“Kadınların örgütlü olduğu yerde öyle kolay kolay tek adam rejimini inşa edemeyeceklerini biliyorlar” diyerek HDP’nin ve kadınların neden hedef seçildiklerine işaret eden Taşdemir, “Onlara inat kadınlar özgürleşecek ve özgürleştirecektir. Onların korkusu tam da kadınların bu gücünden kaynaklanıyor. Bu hukuksuzluğu yaşatanlar geçmişte olduğu gibi yüzleri kara bir şekilde tarihe geçecektir. Onlar tutuklasa da, hapse atsalar da biz sözümüzü her yerde söylemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

‘HDP KADIN PARTİSİ OLMAYA DEVAM EDECEK’

Taşdemir, HDP Eş Başkanları, tutuklu kadın vekilleri, DBP Eş Başkanı Sebahat Tuncel’i, tutuklu belediye başkanlarını selamlayarak, “İnadına kadın mücadelesini yükselteceğiz ve inadına HDP kadın partisi olmaya devam edecek” dedi.

‘SİYASET YAPAMAYACAKSAK MECLİS DE HAPİSHANEDİR’

Taşdemir, daha sonra sözü Besime Konca’ya bıraktı.

Hakkında tutuklama kararı olmasına rağmen kürsüye gelerek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun tutuklu HDP’lileri işaret ederek, “Biz onlara 4 duvar verdik” sözlerine yanıt veren HDP Siirt Milletvekili Konca, 4 aylık ayrılık süreci yaşadıktan sonra yeniden HDP’liler ile birlikte olduğunu belirtti. Konca, “İçişleri Bakanı bize dedi ki biz onlara 4 duvar verdik, cinsiyetçi hukuk dışı bir yaklaşımla, hukukun değil siyasi kararla bizi oraya gönderdiklerini kendileri ifade ettiler. Ama bu çok önemsedikleri Meclis de 4 duvardır. Burada hukuk adalet, halk için siyaset üretilmiyorsa, bu Meclis de, hapishanedir zindandır” diye konuştu.

‘GÜÇLÜ OLDUĞUMUZ İÇİN TUTUKLA BIRAK POLİTİKASI İZLİYORLAR’

Konca, tutuklanmalarının Türkiye’ye bir fayda sağlamadığını belirterek, “Biz yargı karşısına çıkarıldığımızda kendimizi savunmadık, onlara hukuku ve bu ayıplı anayasayı hatırlattık” diye konuştu. “Biz halkımızın bir parçasıyız, onlar adına siyaset yapalım diye seçildik” diyen Konca, “Bizi Meclis’ten çıkarken tutukladılar sonra bıraktılar, tekrar tutukladılar bir kez daha serbest bıraktılar şimdi bu kararı bir kez daha aldılar. Diğer vekillerimiz için bunları yaptılar. Bizi 3 kez tutuklayıp bıraktılar. Bu tutukla bırak yaklaşımı hukuki değildir. Bu tutuklamaların tekçilikte ısrar edenlerin yaklaşımı olduğunu biliyoruz. Biz güçlü olmasaydık bizi 2-3’üncü kez tutuklamazlardı” diye konuştu.

‘KORKMUYORUZ O YÜZDEN BURADAYIM’

Hukukun ana ilkesinin “anayasa” olduğunu ancak anayasanın tanınmadığını, her türlü riski göze alan HDP’nin eş başkanları, vekillerini, belediye başkanlarını, üyelerini “anayasayı ihlal ederek” tutukladıklarını dile getiren Konca, “Biz bundan korkmadık, çekinmedik sözümüzü daha güçlü söyleyeceğiz. Onun için buradayım” şeklinde konuştu.

‘YAŞADIKLARIMIZ 12 EYLÜL’DEN DAHA AĞIR’

Konca, tutuklu kadın milletvekili ve siyasetçilerin selamlarını ileterek, “Cezaevleri bir ülkede siyasetin yüzünü ortaya çıkaran yerlerdir. Eğer 80 darbesiyle Diyarbakır Cezaevi, Mamak ile hesaplaşılsaydı bugün yaşadıklarımızı yaşamazdık” ifadesinde bulundu. Konca, bugün yaşananların 12 Eylül koşullarından daha ağır olduğunu belirterek, cezaevi koşullarına ve insan hakları ihlallerine işaret etti. “Her türlü onur kırıcı muamele cezaevinde yaşatılmaktadır” diyen Konca, hiç kimsenin herhangi bir güvencesi olmadığını ve herkesin her an tutuklanabileceğini, kadınların öldürülebileceğini, taciz ve saldırıya uğrayabileceğini söyledi.

‘HALKIMIZ MÜCADELE EDİYORSA BİZ DE EDECEĞİZ’

Tutuklu milletvekillerinin aylarca tecrit koşullarında tutulduğunun altını çizen Konca, sürgünlere dikkat çekerek, sürgünler sırasında saldırıların yaşandığını ve yaşananların “insanlığı utandıran politikalar” haline geldiğini söyledi. “Halkımızın yaşadığı haksızlıklar bizim yaşadıklarımızdan daha az ve önemli değil” diyen Konca, “Bizim yaşadıklarımız, Taybet Ana’nın, Berkin Elvan’ın, Dilek Doğan’ın, Cemile’nin küçük bedeni bozulmasın diye dolaba koyan annesinin ve ailelerinin yaşadıklarından daha büyük değil. Eğer halkımız saldırılara rağmen özellikle kadınlar seslerini yükseltiyorsa, gaz yemeyi, sokakta sürünmeyi göze alabiliyor ve mücadele etmeye devam ediyorsa biz de bu ülkenin 4 duvar haline geldiğini biliyoruz ve biz de burada mücadelemizi sürdüreceğiz. Çünkü biz Türkiye’yi özgürleştirmek için büyük mücadeleler yürüttüğümüzü biliyoruz” dedi.

HEPİMİZ TUTUKLANIRSAK VEKALET HALKIMIZDADIR

Türkiye’de “ya bendensin ya da başına her şey gelebilir” dayatmasının son 3 yılda çok hızlı geliştiğinin altını çizen Konca, bu yaklaşımların Türkiye’yi demokratlaştırmayacağını belirterek, “Hem bu kadar hukuktan, özgürlükten, demokrasiden bahsedeceksiniz, Ortadoğu’ya öncülük edeceğinizi belirtecekseniz hem de Suriye’yi aratmayan politikalar üreteceksiniz” diye konuştu. Türkiye’nin yaşadıklarının tarihe geçeceğini belirterek, “Biz de demokrasi ve özgürlüğü geliştirmek için mücadele edeceğiz” diyen Konca, akademisyenlerin açlık grevine dikkat çekerek, gazetecilerin emekçilerin bedel ödediğini ve mücadele verdiğini söyledi. 6 milyon seçmenin kendilerine verdiği oya işaret eden Konca, bu oyların gereğini yerine getireceklerini söyledi. Konca, Türkiye yönetimine de “uygulamalarınızdan bir an önce vazgeçin” çağrısı yaptı. HDP’nin aldığı oylara bir kez daha işaret eden Konca, “85 belediye başkanımız, 10 vekilimiz, eş başkanlarımız tutuklu. Biz vekalet etmeye devam edeceğiz. Biz de tutsak düşebiliriz, biz de seçmenlerimize sesleniyoruz vekaletimizi halkımıza veriyoruz ve bu koşulda 6 milyon seçmen, birer milletvekili gibi çalışmalarını yürütecek” dedi.

Konca, mücadele etmeye devam edeceklerini tekrarlayarak, “Bu bize moral veriyor” dedi ve tutuklu bulunan siyasetçileri selamladı. Konca, “Özgürlük kazanacak, demokrasi kazanacak, kadınlar kazanacak, halkların kardeşliği kazanacak an serkeftin an serkeftin” diyerek konuşmasını tamamladı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR