‘Yeni yaşam için HDK’yi örgütle, HDK’de örgütlen’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Hafta sonu düzenlenen iki günlük “Örgütlenme Çalıştayı”nın sonuç bildirgesini açıklayan HDK, “Yeni yaşam için; HDK’yi örgütle, HDK’de örgütlen” çağrısı yaptı.

Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) hafta sonu gerçekleştirdiği “Örgütlenme Çalıştayı”nın sonuç bildirgesini açıkladı. 16 Nisan referandumuna vurgu yapılan sonuç bildirgesinde, “Darbe sonrası OHAL koşulları altında yapılan 16 Nisan referandumundan kendi diktatörlük amaçlarına hukuki bir kılıf geçirmeyi amaçlayan AKP ve Erdoğan, istediği sonuçları elde edememiştir. Hileli ve YSK eliyle çalınan oylarla ilan edilen sonuçlar meşru değildir. Referandumdan ‘Evet’ değil, ‘Hayır’ kazanarak çıkmıştır” denildi.

“Ezilenler, mücadelenin olduğu her yerde kendi demokrasilerini arıyor ve kendi geleceklerine kendileri karar vermek istiyor” denilen bildirgede, “Çok kültürlü, çok kimlikli, farklılıkları zenginlik olarak sayan, eşit koşullarda kendini ifade eden demokratik mekanizmalar arıyorlar. Gezi İsyanı, Kürdistan’dan yükselen yerel demokrasi iradesi, Cerattepe Direnişi ve 16 Nisan referandum sürecinde ortaya çıkan ve referandumdan sonra da devam etme kararlılığı gösteren Hayır Meclisleri ezilenlerin kendi kaderlerini ellerine alma isteğini yansıtan belli başlı somut örneklerdir. Bu gelişmelerle HDK’nin kuruluş felsefesi toplumda canlı bir organizma haline gelmektedir” ifadesine yer verildi.

İstanbul’da yapılan iki günlük çalıştayın ardından “Yeni yaşam için; HDK’yi örgütle, HDK’de örgütlen” başlığıyla hazırlanan sonuç bildirgesinde şu vurgular yer aldı:

“Çalıştayımız, Dünya, Ortadoğu ve Türkiye’deki somut siyasal ve toplumsal gelişmeleri kapsamlı bir şekilde değerlendirmiştir. Bu değerlendirmeler ışığında, HDK’nin örgütsel sorunlarını tartışmış, eksik ve zaaflarıyla yüzleşerek karşılıklı eleştiri özeleştiri temelinde HDK’nin daha güçlü bir biçimde örgütleme kararlılığını ortaya çıkarmıştır.

Esas olarak toplumsal sorun ve çelişkilere odaklanmış bir HDK, halklarımızın bugününü ve geleceğini de örgütlemenin garantisidir. Egemenlerin tüm yönelimlerine rağmen özgür yeni yaşamı inşa eden Rojava Devrimi örneğinde de görüldüğü gibi, ezilenlerin, kadınların, gençlerin halkların ve inançların bir arada yaşamasının temel garantisi kendi öz örgütlülüğü ve meclisleridir. Dolayısıyla toplumsal dinamikleri içeren işlevli meclisler kurmak temel amacımız olacaktır. Bunun için halkla temas noktalarımızı çoğaltmak, halkın kolektif iradesini toplumsal ve siyasal sorunlara müdahale yönünde güçlendirmek ana hedefimizdir.

Çalıştayımız, zaten işlevsiz olan parlamentonun tamamen ortadan kaldırıldığı bu dönemde, halkların öz örgütlülüğüne dayalı yerel demokrasinin ifadesi olan Halkların Demokratik Kongresi’nin tam zamanı olduğunu ifade eder.

Çalıştayımız, kadın ve gençlik meclislerimiz başta olmak üzere, emek, ekoloji, sağlık, halklar ve inançlar, kültür-sanat, eğitim, MMŞP gibi daimi meclis ve komisyonlarımızın, alan politikalarının üretilmesi ve örgütlemesindeki öneminin altını çizer. Ayrıca, toplumsal ihtiyaç ve örgütlenme temelinde, çalıştaylar, atölyeler, halk buluşmaları yapmayı temel bir ihtiyaç olarak görür.

Çalıştayımız, tekçiliğin, tek adam diktatörlüğünün her düzlemde hakim kılınmaya çalışıldığı bu koşullar altında, demokrasi, barış ve özgürlükler için demokrasi cephesini örgütlemenin, yan yana duruşların önemine dikkat çeker. Tekçi, inkarcı, faşizan yasalarla halklarımıza zorla dayatılan bir anayasa ile değil halkın yapım sürecine doğrudan katıldığı toplumsal sözleşme olan özgürlükçü demokratik bir anayasa için demokrasi güçlerini ortak çalışma ve birlikte mücadele yürütmeye çağırır.

Çalıştayımız, KHK ile işlerinden atılarak geleceği ellerinden alınan emekçilerin her türlü vahşi saldırıya karşı direnişlerini selamlar. Grev yasaklarına ve işten atmalara karşı direnen işçileri, Sur ‘da tarihi dokuyu, kültürel mirası ve evlerini savunan Amed halkının direnişini, Kütahya’da, Aydın’da doğayı koruyan kadınların eylemini, Kuzey Ormanlarından, Marmara’ya yaşamı ve doğayı tahrip eden, zeytinlikleri talana açan uygulamalara karşı mücadele yürüten tüm dinamikleri ortak hareket etmeye ve gücünü birleştirmeye çağırır.

Çalıştayımız, HDK’nin kuruluş felsefesi, amaç ve programının gerçekleştirilmesinde ortaya çıkan yetersizliklerimizi görerek, HDK’yi birlikte örgütleme ve büyütme kararlılığımızı vurgular. Bu kapsamda çalıştayımız, karşı karşıya olduğumuz örgütsel sorunların çözülmesinde daha somut, üretken ve sonuç alıcı bir perspektif ortaya çıkarmıştır. Bu perspektif ışığında yeni dönemde HDK’nin örgütlenme çalışmalarına hız verilmesi kararlılığı vurgulanmıştır.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR