Muslim’den Rakka açıklaması: QSD operasyona katılacak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, YPG’nin QSD çatısı altında Rakka harekatına katılacağını söyledi. Öte yandan, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ve Bakanlık Sözcüsü Peter Cook ise, ‘YPG, Rakka’yı izole edecek gücün bir parçası olacak’ dedi

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Muslim, BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayarak Rakka operasyonuna dair önemli açıklamalarda bulundu. Muslim, YPG’nin Demokratik Suriye Güçleri çatısı altında Rakka harekatına katılacağını söyledi. “Oradaki demokratik yönetim kurumları açıklama yaptı, ‘biz buna hazırız’ dediler. YPG de bunun içindedir ve katılacaktır” diye konuşan Muslim, Rakka’nın YPG için önemine vurgu yaparak, “Rakka bizim burnumuzun dibindedir. Kuzey Suriye’ye gelen saldırılar hep Rakka’dan geliyor. Cizîrê’ye de yakın, Kobanê’ye de. Kendimizi savunmak için Rakka’da IŞİD’in bulunmaması gerekir. Rakka güvenlik gerekçesiyle bizim için çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

‘IŞİD’i desteklemek içindir’

Türkiye’nin Rakka operasyonuna dahil olacağını düşünmediklerini belirten Muslim, “Türkiye’nin buralara yaklaşmaması gerekir. AKP’nin hem iç hem dış politikası bütün Ortadoğu’yu karıştıracak ve bunun zararı Türkiye’ye dokunacak. Bütün dünya biliyor ki IŞİD’i destekleyen, onu saldırtan ülke Türkiye’dir” diye konuştu. Muslim, “Türkiye Rakka’ya gelirse IŞİD’i desteklemek için gelir, ona karşı savaşmak için değil. Musul’a girme isteği de orada IŞİD’i desteklemek içindir” ifadelerini kullandı.

‘Rakka IŞİD’in elinden alınacak’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “El Bab’ı aldıktan sonra Menbic’e yöneleceğiz” sözlerine ilişkin de Muslim, bugüne kadar Türkiye’nin desteklediği grupların Suriye Demokratik Güçleri (QSD) ile ittifak yapan yerel güçlerle çatıştığını belirtti, Türkiye’nin Minbic’e ilerlemesi durumunda QSD ile çatışma çıkabileceği uyarısı yaptı. YPG’nin Rakka operasyonunda QSD içinde hareket edeceği ve kenti IŞİD’in elinden aldıktan sonra silahlı güçlerin kendi bölgelerine çekileceğini dile getiren Muslim, “Bunun Minbic ve Şeddade’de örnekleri vardır. Yerel yönetimler, yerel gruplar güvenliği sağlıyor” dedi.

‘Bu işgaldir’

Rakka’nın IŞİD’ten alınmasından sonra Kuzey Suriye Federasyonu’na dahil olup olmayacağına ise, kentte oluşacak yerel yönetimin karar vereceğini vurgulayan Muslim, Türkiye’nin Suriye’de bulunmasını “işgal” olarak tanımlayarak “Türkiye’nin tankları, topları Suriye’dedir. Bu tam manasıyla işgaldir. Bu yüzden her ülke buna karşı çıkıyor. Sadece Kürtler değil, bütün Suriyeliler karşı çıkıyor” şeklinde konuştu.

ABD: Çalışma başladı

Öte yandan, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’ın geçtiğimiz hafta “Rakka’nın izolasyonuna yönelik çalışmalara başlamış bulunuyoruz” şeklindeki sözleri, Suriye ve Irak’taki ABD destekli güçlerin IŞİD’i nihai olarak bitirmek amacıyla eşgüdümlü operasyonlara yakında başlayabileceğine dair gelen ilk resmi açıklama oldu. Savunma Bakanı Carter, operasyonun kimlerle gerçekleşeceği konusunda ise, “Belirlediğimiz ve etkin kıldığımız, yetkin ve motivasyonu yüksek yerel güçler bu operasyonu yapacak. IŞİD’in nihai yenilgisi Suriye dışından gelen bir güçle sağlanamaz; yalnızca bizim etkin kıldığımız Suriyelilerle sağlanabilir” dedi.

‘YPG önemli bir güç’

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook ise, operasyonun haftalar içinde başlayacağını duyurdu. ABD’nin Irak’taki üst düzey komutanı Korgeneral Stephen Townsend, 26 Ekim’de yaptığı açıklamada “YPG, Rakka’yı izole edecek gücün bir parçası olacak” dedi. Townsend, “Suriye’de kısa vadeli zaman çizelgesinde yer alabilecek gücü bulunan tek aktör Suriye Demokratik Güçleri ve YPG onun önemli bir kısmını oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: ANF

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR