Dersim hakikat ve yüzleşme

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bülent FELEKOĞLU- Tarihçi – Yazar

Pir Seyit Rıza, Dersim(Harde Dewreş) topraklarında, yola adanmış bir ömür. Yola canfeda Kurban veren bilge. Toprağına hakkını veren, cümlesinin canında dor olmuş, Munzur’un sularında çağıldayan Dersim evlatlarını anıyoruz. Anmak, ruhuna sahip çıkmaktır. Anmak Irkçılığın Alçaklığına karşı direnmektir. Anmak, düştüğün yerden diz çökmediğin zamanların gayreti ile ayağa kalkmaktır. Ayağa kalkmak uyuşturulan toplumsallığı diriltmektir. Ruhlarını anmak hatırlamak, halklara düşmanlık edenleri deşifre etmek. Oyun ve hilelerini ortaya çıkarmaktır. Anmak, Çerağ uyandırmaktır. Umudun, direncin, sevdanın çerağını uyandırmaktır. Anmak asla katliamları meşrulaştırmak değildir. Anmak asla başını öne eğmek değildir. Anmak, zamanı kendinde çürütmek değil, her anı doğru anlamak ve yerine koymaktır. Anmak, ders çıkardıklarından geleceğe gayret açığa çıkarmaktır.

Biz Reya Heq / Raa Heqi / Hak Yol Aleviler Çerağımızı uyandırırken geçmişi ve geleceği anın nuruna bağlarız. Uyanan Çerağımız çaresizliğin değil umudun, aydınlığın nurudur. Lokmalarımız cümlesinin ked u emeğidir. Kursaklara düşen gayret lokmasıdır. Her lokma gayret yeminidir. Bu yemini edecekler meydana gelsin. Koçgiri, Dersim, Zilan Reya Heq / Raa Heqi / Hak Yol Aleviler ve hakikat yoldaşları için İkrarlaşma, Ahidleşme coğrafyasıdır. Yoksa entelektüel fantazi coğrafyası değil. Ya da yıllık duygusal ah, vahlar içerisinde gaz alıp bindesti(sömürge)  edebiyatı yapmanın, sömürücüden medet ummanın coğrafyası değil. Direnç halen dağında, taşında, kurdunda, böceğinde, toprağında, suyunda dimdik ayakta. İnanmayan, Bawa Duzgun’un, Munzur Bawa’nın zirvelerine baksın umut dimdik ayakta. Pir Seyit Rıza taşında, toprağında evlatlar her ağacın dibinde hergün yeniden yeşeriyor.  Her yakılan Çerağ da, Bargini’de Ana Fatma’da, Jele’de Haskar da dimdik ayakta. Onlar ayakta Çaresizce biat edenler bizleriz. İnancın, coğrafyanın, dilin olmadığı Sanatta, edebiyatta, müzikte hergün yeniden biat ediyoruz. Dersim ki doğanın milyon tınısının yankılandığı varlığın coğrafyası. Anma Pir huzurunda Darda durmaktır. Talan edilen Ocak Kültürüne sahip çıkmak, ikrarlı olmaktır. Yol düşmanını bile Hakikatli bir yere koyar. Mertlik ve kemalet Reya Heq / Raa Heqi / Hak Yol inancının temel düsturudur. Düşmanının zulüm gerekçelerini böyle elinden alır. Bizim özrümüz katletmekten değil, katledenlere sahip çıkamamaktandır. Nefse kurban vermiş olmaktandır. Der u ciranımıza (Konu, Komşu) sahip çıkamamaktandır.

Bu mana ile;

  • Anmaların formatı geniş Reya Heq, Raa Heqi, Hak Yol Alevi toplumlarına geniş perspektif veren şekilde, geçmişi güçlü anlamlandıracak, geleceği güçlü kuracak bir yaklaşımla Hakikatine uygun gerçekleşmelidir.
  • Her yıl kasım ayı içerisinde Yerel ve Ullararası ölçekte “ Hakikat ve Yüzleşme” şiarı ile tüm toplumsal dinamiklerin dahil olduğu, belge ve bilgi, döküman aktarımının yapılacağı, diplomatik görüşmelerin hedeflendiği. 3 günlük sempozyumlar hedeflenmeli.
  • Reya Heq / Raa Heqi / Hak Yol Alevilik yaklaşım ve yasasının Ocaklar, Pirler ve Taliplerin katılımı ile ortak gelecek planlamalarının yapıldığı Cıvatlar organize edilmeli.

Bu öneriler oluşan geniş kapsamlı ortaklıklarla geliştirilebilecek şekilde önerilerimiz olarak düşünülmelidir.

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR