5 yaşındaki Aşkan’ı öldüren uzman çavuş yurttaşlara silah çekmiş

Gever’de 5 yaşındaki Erdem Aşkan’a çarpan uzman çavuşun olay sonrası yurttaşlara silah çektiği ve Aşkan’ı hastaneye götürmediği ortaya çıktı 

Colemêrg’in (Hakkari) Gever (Yüksekova) İpek Yolu Caddesi’nde, Jandarma Komutanlığı’nda görevli uzman çavuşa ait araç, annesi ile orta refüjde bekleyen 5 yaşındaki Erdem Aşkan’a çarptı. Olay yerinde hayatını kaybeden küçük çocuğun annesi ve kardeşi ise olaydan şans eseri kurtuldu.

Olay sonrası tepki gösteren mahalleliye uzaman çavuş silah çekti. Tanıkların anlatımına göre kazaya karışan uzaman çavuş çocuğu hastaneye de götürmedi.

Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığı olaya ilişkin soruşturma başlattı. Aracı kullanan uzman çavuş ise gözaltına alındı.

Hız çok yüksek

Duvar’dan Evrim Deniz’e konuşan Ömer Faruk Aşkan aracın hıznın çok yüksek olduğunu belirterek “Görgü tanığının hem aktardığı hem de emniyette verdiği ifadeye göre anne ve iki çocuğu orta refüjde bekliyormuş. O sırada Chevrolet marka beyaz renkli sedan araç normalin üzerinde bir hızla seyrediyor. Aynı şeritte bulunan, önündeki kamyonet ısrarla yavaşlaması için korna çalmasına rağmen yüksek bir hızla kamyoneti sollayarak diğer şeride geçerken Erdem Aşkan’a çarpıyor. Anne ve Erdem’in kız kardeşi ise aracın çarpmasından kıl payı kurtuluyor” dedi.

Metrelerce sürüklendi

Çocuğun çarpma sonucu sürüklendiğini dile getiren avukat Aşkan, şöyle devam etti: “Tanık esnafın verdiği bilgiye göre çocuk, çarpmanın etkisiyle dükkanının önüne, yaklaşık 200 metre kadar sürüklenmiş. Görgü tanığı kamyon şoförü de Erdem Aşkan’ın annesinin elini bıraktığını gördüğü anda kornaya basmaya başladığını, buna rağmen uzman çavuşun hızını kesmediğini ifade ediyor.

Çocuğu hastaneye götürmedi

Görgü tanığı arabanın çarptığı çocuğun yanına koşuyor. O sırada araçtan inen uzman çavuş ise telefon ile uğraşıyor. S.K. defalarca ‘gel hastaneye götürelim’ demesine rağmen çocuğu hastaneye götürmüyor. Bunlar tutanaklarda da mevcut.”

Uzman çavuş yurttaşlara silah çekti

Olaydan sonra toplanan mahallelinin sözlü olarak hakaret etmesi sonucu aracı kullanan uzman çavuşun silah doğrulttuğunu dile getiren Ömer Faruk Aşkan “Esnaf ve çevrede bulunan vatandaşlar olay yerine geliyor. Çocuğa çarpan aracı kullanan şahsa tepki gösterip aracını tekmeliyorlar. Aracı kullanan kişi de silah çekerek vatandaşları tehdit ediyor, aracına binerek olay yerinden kaçıyor. Sonrasında ise gözaltına alındığını öğrendik.”

 

#yaşındaki #Aşkanı #öldüren #uzman #çavuş #yurttaşlara #silah #çekmiş

EN SON EKLENENLER