Akbelen’in şimdi de ormanı hedefte

Muğla Milas’ta Limak Holding ve IC Holding’in iştiraki YK Enerji tarafından işletilen Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş., yeni talan projesi için harekete geçti.

İkizköy’ün yakınındaki Akbelen Ormanı’nda kömür temini için ağaç kesilmesi ve maden sahalarının genişletilmek için yaklaşık 3 yıldır mücadele ediyor. Şirket, şimdi de gözünü İkizköy’e komşu Sekköy Mahallesi’ne çevirdi. Ormanlık alan içerisinde kalker ocağı ve kırma eleme tesisi kapasite artışı projesi yapmak isteyen şirket, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvuruda bulundu.

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre; 25 hektarlık mevcut durumdaki tesiste yılda 200 bin ton kireç taşı üretimi yapılırken, projeye 25 hektarlık alan daha eklenerek yılda 1 milyon ton kireç taşı üretimi yapılmak isteniyor. Proje alanına en yakın konut yalnızca 790 metre mesafede yer alıyor. Proje bedeli ise 7 milyon 400 bin TL olarak belirlendi.

Temiz Hava Hakkı Platformu Koordinatörü çevre mühendisi Deniz Gümüşel, “Santrala karşı İkizköy halkı uzun zamandır mücadele ediyor. Şimdi santralın yeni bir projesi ortaya çıktı. Tesiste yapılmak istenen kireç taşı, termik santralın baca gazı kükürt arıtma tesisinde kullanılacak. Ama termik santral, baca gazı arıtma tesislerinin iyileştirilmesini tamamlamadan geçtiğimiz Mart ayında çevre izni almıştı. Makine Mühendisleri Odası’nın ortaya çıkardığı bu durumun yetkililerce açıklanması gerekiyor” diye konuştu.

Öte yandan Milas İkizköy yakınlarında bulunan Akbelen Ormanı’nda ise mücadele sürüyor.

MUĞLA

#Akbelenin #şimdi #ormanı #hedefte

EN SON EKLENENLER