AKP’li Urfa Belediyesi’nde yolsuzluk

0
308

AKP’li Urfa Büyükşehir Belediyesi,  yolsuzluk ve işçi kıyımı ile gündemde. Urfa Kart sorumlusu Mesut , Kayısı’nın yüklü miktarda parayı  zimmetine geçirdiği ortaya çıktı

Adı işçi kıyımı ile anılan AKP’li Urfa Büyükşehir Belediyesi’ne ait toplu taşıma işlerini düzenleyen Belsan Ulaşım Anonim Şirketi, bu kez de yolsuzlukla gündemde. “Urfa Kart” adlı ulaşım sisteminden sorumlu 6 yıllık çalışanı Mesut Kayısı’nın, yüklü miktarda parayı zimmetine geçirdiği öğrenildi. 6 yıldır şirkette çalışan Kayısı’nın, zimmetine para geçirerek yolsuzluk yapmasının ise, işçi kıyımı yaptığı iddia edilen Nusret Urmak’ın genel müdürlüğe atanması ile başladığı iddia edildi. Olayın açığa çıkmasının ardından şirket, yazılı bir açıklama ile Kayısı’nın iş akdini fesih ettiğini ve Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu belirterek, sorumluluğu üstünden atmaya çalıştı.

Alt kademe işçiler de çıkarıldı

Belsan Ulaşım Anonim Şirketi yaşanan yolsuzluk sonrasında, Kayısı’yı denetleme yetkisi olmayan ve alt kademelerde çalışan, İ.A., B.D., M.S., C.S., H.B., M.B.A., İ.K, M.B., M.N. isimli 9 çalışanını işten çıkardı. Şirketin adı işçi kıyımı ile anılan Genel müdürü Nusret Urmak ise, basına yaptığı açıklamada işçilerin yolsuzluk ile bağlantılı çıkarılmadığını, çıkarılmaların performansa dayalı olduğunu ve rutin bir işlem yapıldığını belirtti.

Denetleme yok!

Öte yandan zimmete para geçiren Kayısı’yı denetleme yetkisinin sadece genel müdür Nusret Urmak, genel müdür yardımcısı ve muhasebe müdüründe olduğu öğrenildi. Şirket çalışanları, Kayısı’nın denetlenmediğini, ne kadar miktarda parayı zimmetine geçirdiğinin ise tespit edilemediğini belirttiler.

İşten çıkarmaya kılıf

Genel müdür Nusret Urmak’ın “Tamamen performansa dayalı” dediği işten çıkarmalarda, M.B. isimli çalışanın bir önceki ay performans yüksekliğinden prim aldığı ortaya çıktı. Ayrıca yolsuzluğu ve işten çıkarılmalara ilişkin Urmak, “İşten çıkarılmaların tamamen performansa dayalı” olduğunu tekrarladı.

RİHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here