Alakır Vadisi’ndeki Koca Deresi kurutuldu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Antalya Alakır Nehir Kardeşliği, Alakır Nehri’ne akan Koca Deresi’nin döşenen borularla kurutulduğunu belirterek, “Derenin aşağısı tamamen kurumuş. Sucul canlı yaşam yok olmuş. Dere yatağındaki ağaçlar ise kuruma tehlikesiyle karşı karşıya” dedi.

Antalya Alakır Nehir Kardeşliği, Alakır Vadisi’nde yapılmak istenen hidroelektrik santrallerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Bölgeye döşenen boruların Alakır’a akan Koca Deresi’ni kuruttuğu belirtilen açıklamada,
“Hırsta, vicdansızlıkta ve kanunsuzlukta sınır tanımıyorlar” denildi.

Olayı fark edip bölgeye gittiklerinde resmen şok oldukları ifade edilen açıklamada, şunlar aktarıldı: “Koca Dere diye anılan derenin Alakır Nehri ile buluştuğu noktanın yaklaşık 500 metre yukarısında, dere yatağındaki çınarları kesip devirerek bir bent oluşturup derenin bütün suyunu yerleştirdikleri 30 cm çapındaki boruya yöneltmişler. Derenin aşağısı tamamen kurumuş. Sucul canlı yaşam yok olmuş. Dere yatağındaki ağaçlar ise kuruma tehlikesiyle karşı karşıya. Derenin suyunu, debimetrenin hemen üstündeki araziden Alakır’ın yatağına vermişler. Bu araziyi Kürce HES’in şantiye şefi Ali Süzen adlı şahıs satın alıp daha sonra Kürce HES’i yapan Metamar şirketinin sahibi Hasan Tığlı’ya ait bir diğer şirket olan Orhuntaş Mermer Granit AŞ.’ye devretmişti.
Suyunu borulara alıp taşıdıkları Koca Dere normalde kendi yatağından debimetre cihazının aşağısına akıyordu. Bu hareketle derenin suyunu debimetrenin yukarısına taşımışlar. Debimetre bu suyu ölçüyor yani. Böylelikle salmak zorunda oldukları can suyunu salmayarak korkunç bir haksız kazanç elde etmekteler şu anda.”

SORUMLULAR CEZALANDIRILSIN

Olay yerinin ayrıntılı bir şekilde incelenip, fotoğraf ve videolarla belgelendiği aktarılan açıklamada, ilgili kurumların arandığı ve BİMER’e de konuyla ilgili başvuru yapıldığı kaydedildi. Açıklamada, “Yetkililerin bir an evvel gelerek gerekli işlemleri yapmalarını, o boruları söküp dereyi tekrar ait olduğu yatağına vermelerini ve sorumluları cezalandırmalarını bekliyoruz. Konunun an ve an takipçisiyiz. Bu kadar fevri bir şekilde alenen yapılan bu kanunsuz girişimden başta Kuzca köyü muhtarı olmak üzere, bölgede devriye gezen Orman Müdürlüğü yetkililerinin haberi olmaması ise inanılır gibi değil. Çünkü debimetre cihazı Alakır Köprüsü’nün hemen aşağısında” diye belirtildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR