Askeri alanlar kentin akciğeri

15 Temmuz sonrasında bir taşla çok kuş vurmak isteyen AKP iktidarının aldığı ‘askeri alanların imara açılması’ kararı tartışılıyor. Kuzey Ormanları Savunması, ‘Aslında ormanın bir parçası olan bu alanların orman olarak tescili için mücadeleye kararlıyız’ dedi

Kuzey Ormanları Savunması, İstanbul’daki askeri alanların yapılaşmaya açılması ve rekreasyon alanı olarak düzenlenmesine yönelik tehlikeye dikkat çekmek için Çevre Mühendisleri Odası’nda basın toplantısı düzenledi. Kuzey Ormanları Savunması adına basın açıklamasını yapan Prof. Dr. Zerrin Bayraktar, “İstanbul içinde yer alan 17 hektar askeri alanın 15.7 hektarı, orman alanları ile bir bütün oluşturmaktadır. Bugün çitlerle ayrılmış olmasına rağmen Kuzey Ormanları ekosisteminin doğal bir parçası olan bu alanların, çeşitli isimler altında doğal çevreden koparılmaması ve yapılaşmaya açılmaması gerektiğine inanıyoruz. Aslında ormanın bir parçası olan bu alanların orman olarak tescili için her türlü mücadeleyi vermeye kararlıyız” dedi.

Mesire yeri yapılamaz

İstanbul’daki yeşil alanların kaybedildiğini, dev bir beton yığınına dönüştüğünü söyleyen Bayraktar, “Kuzey Ormanları’nın korunması ne kadar önemliyse kent içinde yeni yeşil alanlar yaratılması o derece önemlidir. Bu yüzden kent içinde kalan askeri alanlar, sayısı bir elin parmaklarını geçmeyen Validebağ Korusu, Aydost ‘Ormanı’ gibi mesire amaçlı kullanılmayan birer koru olarak değerlendirilmelidir” şeklinde konuştu.

Çok büyük rant

Basın açıklamasında konuşan Ayşe Yıkıcı ise İstanbul’da 195 adet askeri alan tespit ettiklerini bu alanların büyüklüğünün 225 milyon metrekare olduğunu söyledi. Askeri alanların büyüklüğü açısından Esenler, Tuzla ve Başakşehir ilçelerinin ön plana çıktığını söyleyen Yıkıcı, “Kent içinde 172 adet ve 67 milyon 385 bin metrekare büyüklüğünde askeri alan yer alıyor. Orman içerisinde kalan askeri alanların sayısı ise 23. Bunların büyüklüğü ise 157 milyon metrekare” dedi. Askeri alanların yapılaşma riski ile karşı karşıya olduğunu ifade eden Yıkıcı, Hasdal ve Maltepe Kışlaları gibi hektaral ölçekli geniş arazilerinin yanı sıra, Kuleli Askeri Lisesi, Heybeliada Deniz Lisesi, Beşiktaş’taki Balmumcu Kışlası gibi askeri alanların da risk altında olduğunu söyledi.

İSTANBUL

EN SON EKLENENLER