Avrupa’da saatler ileri alındı; kafalar karıştı…

Post date:

Author:

Category:

Avrupa ülkelerinde yaz saati uygulaması kapsamında saatlerin 1 saat ileri alınması nedeniyle, bazı cihazların otomatik saat güncellemesi yapması, kafa karışıklığına yol açtı

Avrupa ülkelerinde gece yarısından sonra saatler 1 saat ileri alındı. Türkiye’de ise yaz saati kalıcı hale getirildiği için bazı cihazların otomatik saat güncellemesi yapması ile kafa karışıklığı ortaya çıktı. Avrupa ülkelerinde gece yarısından itibaren saatler 1 saat ileri alındı. Türkiye’de ise yaz saatinin kalıcı hale getirilmesine rağmen, bazı cihazların otomatik saat güncellemesi yapmasıyla kafa karışıklığı ortaya çıktı. Bakanlar Kurulu’nun aldığı, 7 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararıyla, 30 Ekim’den itibaren, saatlerin 1 saat geri alınmasına son verilerek, yaz saati kalıcı hale getirilmişti. Böylece 1973’ten beri uygulanan saatlerin Mart’ta bir saat ileri, Ekim’de de bir saat geri alınması uygulamasına son verilmişti. Bu nedenle Türkiye’nin Ortadoğu ve bazı Afrika ülkeleriyle saat farkı ortadan kalkmış, Avrupa ülkeleriyle saat farkı 1 saatten 2 saate, İngiltere ile de 2 saatten, 3 saate çıkmıştı.

Beklenenin tersi oldu

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesinin enerji tüketimini azaltacağı yerde arttırdığını belirtirken, Kasım ayı tüketiminin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.5 düzeyinde rekor artış gösterdiğini ve 22.7 milyar kilovat saat ile en yüksek düzeye ulaştığını açıklamıştı. Avrupa ülkelerinde saatlerin bugün 03.00’te 1 saat ileri alınması ile Türkiye arasındaki zaman farkı yine 1 saate, İngiltere ile 2 saate düşmüş oldu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR