Ayvalık Belediyesi talana dur dedi!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Ayvalık genelinde 2 yıl önce başlattığı SİT yeniden değerlendirme çalışmaları ile Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın büyük bölümü ve Cennet Tepesi sırtlarının imara açılmasını öngören çalışma yürüttüğü açıklanmıştı

Doğa harikası olarak bilinen Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, irili ufaklı toplam 22 adadan oluşan adaların 20’sini kapsıyor. 17.950 hektarlık alanıyla Türkiye’nin en büyük tabiat parkı olan alan, bozulmamış doğası ve tarihi yapılarıyla Kuzey Ege’nin en değerli bölgesi olarak niteleniyor ya da niteleniyordu! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Ayvalık genelinde 2 yıl önce başlattığı SİT yeniden değerlendirme çalışmaları ile Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın büyük bölümü ve Cennet Tepesi sırtlarının imara açılmasını öngören çalışma yürüttüğü açıklanmıştı. Ayvalık Tabiat Derneği Temsilcisi Piraye Nayman, ilginç bir ayrıntıya dikkat çekerek SİT değişikliklerinin tamamının el değiştirilen araziler üzerinde yapıldığını ifade etti.

İmar değişikliği Ayvalık Belediyesi meclis toplantısında ele alındı. Geçtiğimiz gün toplanan belediye meclisi, İmar Komisyonu’ndan gelen görüşte 5 milyon yıl öncesinden günümüze kadar taşınan doğal güzelliğin korunamayacağı ve tehlike altına gireceği düşünülmekte olup, var olan zenginlikler doğrultusunda da Tabiat Parkı içerisinde yer alan mevcut 1. derece doğal sit alanlarının tümünün ilgili yönetmelikte belirtilen “Kesin Korunacak Hassas Alan” niteliğinde değerlendirilmesi gerektiği anlaşılmış, Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verilecek olan kurum görüşünde bu hususun dikkate alınması gerektiği kanaatine varılmıştır. Ayvalık Belediye meclisinde bu karar oy birliği ile kabul edildi.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı

Akdeniz’de yalnızca iki yerde bulunan kızıl mercanların yer aldığı park, kuzey Ege’de doğallığı bozulmamış bir yer. Her dalgıç seviyesine uygun 30 civarında dalış noktası bulunuyor. Pleistosen’deki tektonik hareketler sonucu çöken Ege çanağındaki tepelerin su üzerinde kalmasıyla oluşmuş jeomorfolojik birimler olan Ayvalık Adaları, oluşumlarında büyük rol oynayan eski dağ uzantıları sayesinde denizaltı topografyasını etkileyerek denizaltında ender doğal peyzaj güzelliklerini belirlemiş. Ayvalık Adaları Tabiat Parkı; Alibey Adası (Cunda), Pınar Adası (Mosko, Kılavuz), Çıplak Ada, Yellice Ada (Poyraz Ada), Güneş Adası, Maden Adası (Pirgos ), Kız Adası, Yumurta Adası, Balık Adası, Kara Ada, Hasır Adası, Küçükmaden Adası, Güvercin Adası, Maden Ada, Taşlı Ada (pileyit), Yelken Adası (Ayiy alo), Yalnız ada (Petago),Kara Adası(Küçük), Yuvarlak Ada ve Göz Adası’ndan (Kalamapulo) meydana gelen alanı kapsıyor.

BALIKESİR

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR