Bakırköy’deki tek yeşil alan da yok ediliyor

Post date:

Author:

Category:

Bakırköy’deki 1 milyon metrekarelik yeşil alan için Çevre Bakanlığı’nın hazırladığı yeni imar planını değerlendiren İstanbul Şehir Plancıları Odası Genel Sekreteri Akif Burak Atlar, “Maalesef Bakırköy’de var olan tek yeşil alanında yok olması anlamına geliyor” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Bakırköy ilçesinde bulunan Zuhuratbaba mahallesindeki 1 milyon metrekare büyüklüğündeki yeşil alanda yer alan 5 parselle ilgili plan deşikliği yaptı. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin yer aldığı kampusta Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Lepra Deri ve Zührevi Hastalıkları Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Ahmet Cömert Spor Salonu, Sinan Erdem Spor Salonu, Olimpiyat Evi, Türkiye Su Topu Federasyonu Olimpik Yüzme Havuzu yer alıyor. Çoğunluğu yeşil alandan oluşan bölge ile ilgili Çevre Bakanlığı’nın hazırladığı yeni imar planı askıya çıkarıldı. 20 Mayıs’a kadar askıda kalacak plan değişikliği için kendilerine herhangi bir bilgilendirme yapılmadığını belirten Bakırköy Belediyesi ise, değişiklik ile ilgili itirazda bulunacak.

‘TEK YEŞİL ALAN’DA YOK OLUYOR’

Bakanlığın yayınladığı planlamayı değerlendiren İstanbul Şehir Plancıları Odası Genel Sekreteri Akif Burak Atlar, bu gibi planlamaların gelecekte çok ciddi imar sorunlarına neden olacağını vurguladı. Şehir Hastanesi için bölgede bulunan 100 hektarlık yeşil alanın imara açılmasının planlandığını belirten Atlar, “Bölge ikiye ayrılmış durumda. Orada yenileme faaliyetleri daha çok öngörülüyor. Fakat onun dışında kalan yeşil alanın yapılaşmaya açılıyor olması maalesef Bakırköy’de var olan tek yeşil alanında yok olması anlamına geliyor” dedi.

Bakırköy’de bulunan yeşil alanın sadece Bakırköylülerin değil İstanbulluların da nefes aldığı, dinlendiği bir bölge olduğunu ifade eden Atlar, şunları aktardı: “En azından böyle bir karar alınırken, bölge halkının da sürece dâhil edilmesi gerekirdi. Belediye bile sürece sonradan dâhil edildi. Bu alan için Tabipler Birliği ve ilgili sağlık kuruluşlarının da sürece dâhil edilmesi gerekirdi.”

‘AÇIK ALANLAR, YERİNİ GÖKDELENLERE BIRAKTI’

“Bakırköy başta olmak üzere son yıllarda birçok açık alanının yerini gökdelenlere bıraktığını görüyoruz. Bu alanların yapılaşmaya terk edildiğini görüyoruz” diyen Atlar, İstanbul’da bu hızla açık alanların kaybedilmesi durumunda, telafisi mümkün olmayan bir noktaya gidileceğini söyledi. Atlar,bu nedenle de yöneticilerin gelecekte çok ciddi imar kararları almak zorunda kalacağı öngörüsünde bulundu. Atlar, “Dolayısıyla bu konu ile ilgili yapılan itirazlar çok önemli. Umarım yetkililer, itirazlar konusunda hassas davranıp ciddiye alır. Biz İstanbul Şehir Plancıları Odası olarak İstanbul’da yapılan planlamaları takip ediyoruz ama ne yazık ki bu planlamalardan yapıldıktan sonra haberimiz oluyor. Planlama aşamasına dâhil edilmiyoruz. Bizler de kurum görüşümüzü, plan itirazı olarak dile getiriyoruz. Bu planda da, itirazımızı bakanlığa sunacağız” şeklinde konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR