Bu talana HAYIR demenin tam zamanı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Zeytinliklerin talan edilerek ranta açılmasını öngören yasa tasarısını protesto eden HDK İstanbul Ekoloji Meclisi, ‘Bu yasalar Meclis’ten geçerse biliyoruz ki yandaş sermaye eli ile her yer madenlere, sanayi tesislerine açılacak. Bu doğanın ve parçası olan bizlerin de sonu demektir. Sesimizi daha güçlü çıkarmanın, bu talana HAYIR demenin tam zamanıdır’ dedi

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Ekoloji Meclisi, zeytinliklerin ve meraların talanını ön gören yasa ve bugün Meclis’te görüşülecek olan tasarıya karşı Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Doğanın ve yaşamın talanının bitmediğini söyleyen HDK’liler, “Bugün Meclis’te torba yasa tasarısında meraların ve kıyıların da geleceği belli olacak. Ayrıca tasarıdan şimdilik çekildiği söylenen zeytin meselesinin akıbeti belli olacak. Bu yasalar Meclis’ten geçerse biliyoruz ki yandaş sermaye eli ile her yer madenlere, sanayi tesislerine açılacak. Bu doğanın ve parçası olan bizlerin de sonu demektir. Sesimizi daha güçlü çıkarmanın, bu talana HAYIR demenin tam zamanıdır” dedi. Okunan basın bildirisinde, “Velev ki bu yasa ve diğer yasalar geçti! Zeytinleri ve doğal koruma bölgelerini yok edebilmeniz için binlerce insanı o zeytinler ve doğal yapılarla birlikte yok etmeniz gerekecek. Bunun dışında size hiçbir yol bırakmayacağız ve canımız pahasına zeytinleri ve doğal yaşamı siz talancılardan koruyacağımıza, huzurlarınızda, Zeytin ağaçlarını şahit kılıyoruz” denildi.

Doğanın tarafındayız

Zeytin, mera ve kıyıların talanına izin vermeyeceklerinin altını çizen HDK İstanbul Ekoloji Meclisi üyesi Fatoş Osman Ağaoğlu, Başbakan Binali Yıldırım’ın AKP grup toplantısında sarf ettiği “Tesis mi, zeytin mi?” sözlerini hatırlatarak, “Bu soruya verdiğimiz cevap tabii ki zeytin ve çevresindeki ekosistemdir. Yani biz sadece zeytinin değil aynı yasa tasarısının hedef aldığı başta meraların, kıyı sistemlerinin ve tüm doğanın tarafındayız” dedi. AKP hükümetinin sürekli doğayı talan eden yasalar çıkarttığını ifade eden Ağaoğlu, “Her şeyin sermayenin değer akçeleriyle ölçülmesine izin vermeyeceğiz. Bu talana karşı nasıl mücadele etmemiz gerekiyorsa öyle mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR