Çocuğun kişiliğine saldırı ve tacizdir

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Karaağaç Anaokulu’nda çocukların iç çamaşırları ve popolarının ‘tuvaleti kirleteni’ tespit etmek için kontrol edilmesine tepki gösteren İHD İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk, ‘Bu, çocuğun kişiliğine saldırı ve tacizdir’ dedi

İskender’una bağlı Arsuz ilçesindeki Karaağaç Anaokulu’nda tuvaleti kirlettiği iddiasıyla 5 yaşındaki öğrencilerin iç çamaşırları ve popoları, temizlik görevlileri tarafından kontrol edildi. Çocuk haklarının hiçe sayıldığı uygulamaya aileler tepki gösterdi. Aillerin görüştüğü okul müdürü, uygulamanın normal olduğunu savundu. Müdürün yaklaşımının ardından BİMER’e şikayette bulunan bazı veliler, çocuklarını okula göndermedi.

Suçlu arar gibi

Okul yönetimine tepki gösteren veliler okul bahçesinde bir araya gelirken, çocuklarının kaygı ve korkuya yol açan bir uygulamayla karşı karşıya bırakıldığını söyledi. Bu durumun normal görülemeyeceğini ifade eden veliler, tuvaleti temiz bırakmayan bir erkek öğrencinin suçlu arar gibi arandığını ve teşhir edildiğini belirtti. Arsuz Milli Eğitim Müdürü Ramazan Dönmez ise, konunun incelendiğini, müfettiş incelemesinin tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

Bu çocuklara yönelik bir tacizdir

Konuya ilişkin ulaştığımız İskenderun İnsan Hakları Derneği (İHD) Şube Başkanı Çoşkun Selçuk, çocuklara böyle bir yaklaşımda bulunulmasının kabul edilebilir bir şey olmadığını ve bunun bir taciz olduğunu söyledi. Uygulamının çocukların pskolojisini de olumsuz etkilediğini kaydeden Selçuk, “Biz bunu çocuğa yönelik bir taciz olarak görüyoruz” dedi. Çocuğun kişiliğine de bir saldırı olduğunu belirten Selçuk, “Çocuklar okula eğitim almak için gidiyor. Bu çocuk böyle bir beceri kazanamadığı okula, zaten beceri kazanmak için gidiyor” ifadelerini kullandı. Durumun takipçisi olduklarını kaydeden Selçuk, Eğitim-Sen ile birlikte hazırlık içerisinde olduklarını ve yakın zamanda basın açıklaması yapacaklarını söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR