Doğa yerine pazar tezgahlarında!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ağaç kesimi, suların ve havanın kirletilmesiyle birçok doğa yıkımına yol açan insanlar, birçok hayvan türünün de yok olmasına neden oluyor. Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan kelikler de özgür dağlar yerine pazar tezgahlarında satışa sunuluyor

İnsan eliyle talan edilen doğayla birlikte birçok hayvan türünün de nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Türü ve özellikleriyle birçok hikaye ve şarkılara konu olan kekliklerin de aynı akıbeti yaşama tehlikesi altında. Dünyanın en güzel kuş türü olan keklikler, avcılar yüzünden günümüzde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalırken, birçok yerde de sermaye olarak tezgahlara konulup satışa sunuluyor. Bedlîs (Bitlis) merkezde de keklikler, özgür doğa ortamından alınarak kafeslere konulup pazarlarda satılıyor.

Özgürlükten esarete

Pazarlarda kafeslere konularak özgürlükleri kısıtlanan keklikler, türleri korunmaya alınmadığından yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Kürtlerin kültür tarihinde birçok şiire konu olan keklikler, önemli bir yere sahip. Özgürlüğüne düşkünlüğü ile bilinen keklikler, Bedlîs’te pazarlarda satışa sunuluyor.

Sermaye yapılıyor

Kafeslere konulan keklikler, özgürlüğünden mahrum satışa sunulacağı zamanı beklerken, kimisi yemek, kimisi evinde kapalı ortamda beslemek için alıyor. Bedlîs’te genelde yaşlıların sattığı keklikler, sabahın erken saatleri ile birlikte tezgahlara konuluyor ve yoğun ilgi ile karşılanıyor. Yaşlı yurttaşlar kekliğin sesini dinlemek amaçlı satış yaptıklarını söylese de, keklikler pazarlarda sermaye olmaktan kaçamıyor.

BEDLÎS

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR