Dola Melekan çölleşmeyle karşı karşıya

Kurdistan Bölgesi Soran sınırında bulunan Dola Melekan’daki doğal ormanlar kömür ocakları kurularak yok edilirken duruma tepki gösteren Melekan köyü muhtarı Abdulla Xalid, ‘Bu ağaçları kesen kişiler yoksul oldukları veya ihtiyaçları olduğu için değil bunun ticaretini yapmak için bu ağaçları kesiyor’ dedi

r. Kurdistan Bölgesi Başsavcılığı, resmi yazıyla kömür ocaklarının kapatılmasını talep etti. Xelifan Orman ve Çevre Polis Müdürlüğü verilerine göre, geçen yıl çevre katliamına ilişkin 62 kişinin tutuklandığı toplam 32 dava açıldı. Kurdistan Bölgesi Başsavcılığı’nın talebi üzerine Çevre Koruma ve Yenileme Kurulu’na gönderilen yazıda, “Xelifan bölgesindeki doğal ormanlar yok olma riskiyle karşı karşıya. Orman kesiminin önüne geçilmeli ve kömür ocakları kapatılmalıdır” denildi.

‘Onlarca kömür ocağı açıldı’

Melekan köyü muhtarı Abdulla Xalid, , “Melekan köyünün doğası yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Meşe, menengiç ve alıç gibi ağaçlar kesiliyor. Onlarca kömür ocağı açıldı ve kimse bunların önüne geçemiyor. Bu ağaçları kesen kişiler yoksul oldukları veya ihtiyaçları olduğu için değil bunun ticaretini yapmak için bu ağaçları kesiyor. Bölge hükümetinin bu konuda destek olmasını talep ediyoruz. Bunun önü alınmazsa bu bölge kısa süre içinde çölleşecek” dedi.

‘Ağaç kesmekten vazgeçmeli’

Çevreyi Koruma WAR Örgütü Sorumlusu Karzan Şêxo, Dola Melekan başta olmak üzere Xelifan’da yapılan doğa kıyımına ilişkin Rojnews’e konuşarak, “Yurttaşlar ağaç kesmekten vazgeçmiyor. Bu yıl kesilen binlerce ağaca el konuldu, binlercesi ise pazarlarda satıldı. Ağaçların kesilmesi doğaya verdiği zararın yanı sıra oksijen oranının düşmesine de neden oluyor. Bu nedenle yurttaşlar ağaçları kesmeyi bırakmalıdır” dedi. Bu yılki bilançolara göre Xelifan bölgesinde kaçak yollarla ağaç kesimi geçen yıla göre artmış durumda. Orman Polisi ekipleri Biradost, Dola Melekan ile Beni Herir, Korek ve Serawird dağlarında sürekli nöbet tutmasına rağmen yurttaşların ağaçları kesmesi kontrol edilemiyor. 8 köyden oluşan Dola Melekan, Bağımsız Soran İdaresine bağlı Xelifan bölgesinde bulunuyor.

Kaynak: Rojnews

#Dola #Melekan #çölleşmeyle #karşı #karşıya

EN SON EKLENENLER