‘Dört Kardeş’e kimse dokunmuyor

Tarsus’ta 78 yıl önce sanayi alanında kullanılmak üzere sadece okaliptüs ağaçlarından oluşan Karabucak Ormanı’nda bütün ağaçlar 3 yılda bir kesilirken, 4 kökü olmasından dolayı kutsal görülen ve “Dört Kardeş” ismi verilen okaliptüs ağacına 78 yıldır dokunulmuyor.

Mersin’in Tarsus ilçesinde Türkiye’nin ilk planlı, programlı proje çalışmasının yanı sıra ilk okaliptüs ormanı olma özelliğini taşıyan Karabucak Ormanı, 78 yıl önce kömür havzalarında ihtiyaç duyulan maden direğinin temini için bataklık olan bir alanda kuruldu. Ambalajdan kağıda, ilaçtan kozmetik sanayiye kadar geniş bir alanda kullanılmak için oluşturulan ormanda, 3 yılda bir kesilerek ham madde sanayinde kullanılan ağaçlara karşın bir ağaç var ki 78 yıldır dokunulmadı.

Halk arasında ormanın kutsalı olarak bilinen ve “Dört Kardeş” olarak isimlendirilen okaliptüs ağacı, köylülerin baskısı ve ormancıların çekincesi nedeniyle sadece budanabiliniyor. Ormanda, 78 yıldır yapılan kesim işlemleri karşısında “Dört Kardeş” diye adlandırılan ağaca dokunulamazken, çevresindeki ağaçların sürekli ham madde amacıyla kesilmesi nedeniyle okaliptüs ağacı boş arazide yıllardır yapayalnız ayakta duruyor.

MERSİN

EN SON EKLENENLER