Ebola salgını: Kongo’da ölü sayısı 2 bini geçti

Post date:

Author:

Category:

Sağlık makamları, Ağustos 2018’den bu yana 3 bin vakanın tespit edildiğini bildirdi. Hayatını kaybedenlerin sayısı Cuma günü itibariyle 2 bin sınırını açtı.

Yayınlanan açıklamaya göre salgının başından bu yana 2 bin 899’u doğrulanmış, 105’i muhtemel olmak üzere 3 bin 4 vaka tespit dildi. Toplamda “bin 901’i doğrulanmış ve 105’i muhtemel olmak üzere 2 bin 6 kişinin” öldüğü belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ortaklarını “Ebola salgınına son vermek ve dünyanın en karmaşık insani kerizlerinden birine karşı koymak için alandaki varlıklarını güçlendirmeye” çağırdı.

WHO, Temmuz ayında Ebola salgınının artık küresel sağlık için bir “acil durum” olduğunu açıklamıştı. Küresel acil durum, WHO tarafından şimdiye kadar sadece dört kez ilan edilen istisnai bir tedbir olarak dikkat çekiyor. 2009 yılında H1N1 grip salgını, 2014’te poliomyelit (çocuk felci), 2014’te Ebola salgını ve 2016’da Zika virüsü için küresel acil durum ilan edilmişti.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde geçen yıl 1 Ağustos’ta başlayan yeni Ebola salgını, 1976’dan bu yana onuncu salgın olurken, tarihin en ağır ikinci Ebola salgını olarak kayıtlara geçti. 2014 yılında Liberya, Gine ve Sierra Leone’yi kapsayan Batı Afrika’daki Ebola salgınında 11 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti mevcut durumda bir çok salgınla boğuşuyor. Ebola’nın yanısıra Kızamık ve Kolera salgınları var. Kızamık salgını, diğer her iki salgının toplamından daha fazla insanın ölümüne yol açtı.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütüne göre, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde Ocak ayı ile Ağustos başına kadar yedi ay içerisinde 2.700’ü aşkın kişi kızamık salgını nedeniyle öldü.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR