Enerji uğruna yaşam sakatlanıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bergama Kozak Yaylası’nda bulunan Çamavlu Köyü’ne yapılması planlanan 25 adet RES projesine çevre örgütleri tepki gösterdi. Ekolojist Ertuğrul Barka, ‘Bu projelerle insanların yaşam kalitesine zarar veriyorlar’ dedi

Son dönemde özellikle Kuzey Ege’de giderek artan Rüzgar Enerji Santralleri’ne (RES) yenileri ekleniyor. İzmir Bergama’da bulunan Kozak Yaylası Çamavlu Köyü yakınlarında Balıkesir RES şirketi tarafından yapılması planlanan 25 adet RES projesi gündemde. Güneşli Mahallesi’nde planlanan projede 25 RES tribününden 20 tanesinin her biri 1 MWm gücünde olacağı belirtilirken, geri kalan 5 tribün ise 2 MWm gücünde olacak. RES’lerin kurulmak istendiği bölgede ise verimli tarım arazileri ve meralar bulunuyor.

12_bergama_2Temiz bir yol değil

RES’lerin kuşların göç yollarının üzerinde olması nedeniyle kuşların göç dönemlerinde yüzlerce kuş türünün ölümüne sebep olduğunu bunun da bilimsel yöntemlerle tespit edildiğini ifade eden Ekolojist Ertuğrul Barka, “Bunlar elektromanyetik kirliliğe neden oluyor. Havaya sürekli sürtünmeyle bu dalgaları oluşturuyorlar. Verimli tarım arazilerine yapılmakla doğal bitki örtüsüne ve hayvan varlığına zarar verir. Gürültü kirliliği yaratır. 1,3 MWm’ gücündeki bir RES’in 300 metre ötesinde yapılmış ölçümde 70 desibel gürültüye neden olduğu saptanmıştır” şeklinde konuştu.

Ovaları dolduruyorlar

Söke Ovası’nın RES’lerle doldurulduğunu söyleyen Barka, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunları Türkiye’ye yığdılar. Devlet teşvik ediyor. Enerjiye yapılan yatırımda zarar etmen mümkün değil. Bunlar da yenilenebilir enerji diyerek rüzgar ve güneşe yöneliyorlar. Bu yatırımlarla doğal yaşama zarar veriyorlar ve insanların yaşam kalitesine zarar veriyorlar. Yenilenebilir enerjiye karşı değilsiniz ancak bunların yer seçimleri yanlış yapılıyor. Bu tarz yer seçimlerine karşıyız.”

Öte yandan Çamavlu köylülerinin tepkisi üzerine Çevresel Etki Değerlendirme Raporu (ÇED) toplantısı bilinçli olarak Güneşli Köyü’ne kaydırıldığı belirtilirken, projenin ÇED toplantısı ise 3 Şubat tarihinde gerçekleştirilecek.

İZMİR

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR