Fırsatçı ülkücüler depremzedeyi gasp etti

Depremzedeler hayata tutunmaya çalışırken, fırsatçılar da iş başında. Bazarcıx ilçesine giden ülkü ocaklarından bir kişi, depremzede Asiye Kuşne’nin para ve altınlarını zorla alarak, kimseye anlatmaması yönünde tehdit etti

Mereş merkezli 6 Şubat’ta 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde medyana gelen iki depremin yol açtığı felaketin etkileri sürerken, fırsatçılar da iş başında. Deprem bölgesine giden ve kendisini “gönüllü” olarak tanıtan ülkü ocakları üyeleri halkın malına el koyuyor. Bazarcix ilçesi Fatih Mahallesi’nde depremden kurtulan ve daha sonra evine gidip para ve altınlarını almak isteyen Asiye Kuşne’nin para ve altınlarına ülkü ocaklarından gönüllü olarak bölgeye geldiğini belirten bir kişi tarafından zorla alındı.

Parasını ve altınlarını aldılar

Xwebûn gazetesi muhabirleri Kadri Esen ile Bilal Gezer’e konuşan Asiye Kuşne, başına gelenleri şu sözlerle anlattı: “Deprem olunca hemen binamızı terk ettik. Kendim tek yaşıyordum evde. Binada 4 aile yaşıyordu. Dışarı çıktığımızda şehirde kıyamet kopuyor gibiydi. Herkes bir yere koşmaya çalışıyordu. Bende babamları çıkarmaya geldim. Deprem günü bizim tanıdıklarımızın araçları vardı. Arabalarda bekledik” dedi.

Kuşne, parasını almak için evine geri döndüğünü belirterek şöyle devam etti:

“Evime doğru giderken, orada AFAD’tan ekipler gönüllüler çalışıyorlardı. Yolda Ülkü Ocakları Derneği’nden yelekler giymiş 4 kişilik bir grup vardı. Onlara ‘binaya girmek istiyorum acaba ne olur?’ diye sordum. Bilgi almak istediğim kişi önce ‘riskli’ dedi. Sonra param var deyince yanımda durmaya başladı. Bana destek olursanız içeriye girebilirim dedim. İlk önce ‘ben girebilirim. Ama burası çok riskli’ dedi. Binanın ön taraflarında da enkaz vardı. AFAD ekipleri çalışıyordu. Neyse içeri girdim. Kendisi de arkadan geldi. Paramın bulunduğu yere girip aldım. Ancak benimle birlikte içeri gelen kişi ‘Beni bir odaya çekerek burada parayı vereceksin’ dedi. Elimdeki para 2 bin 350 Euroy’du. Onun tamamını aldı. 16 tane tam altınım vardı. Altınlarımı da isteyince karşı çıktım. Yine altınlarımı da aldı. Paramı da altınlarımın tümünü aldı. ‘Bunu da kimse duymayacak aramızda kalacak’ diye tehdit etti. Riskli bir binanın içinde olduğumuz için korktum. Altınlarımı ve paramı verdim. Aşağı indiğimizde de en azında bir kısmını istedim. Ama bana ‘Arkana bakmadan çık git’ dedi.”

Kimse ilgilenmedi

Başından geçenleri AFAD ekiplerine anlattığını belirten Kuşne, “AFAD’dan olmadıkları için bir şey yapamayız dediler. Polise gittik. Emniyette zarar gördüğü için bizi Kaymakamlığa yönlendirdiler. Yollar kötü olduğu için Kaymakamlığa gidemedik” diye konuştu.

MEREŞ

#Fırsatçı #ülkücüler #depremzedeyi #gasp #etti

EN SON EKLENENLER