Gazeteci boşa çekme bizi nasıl olsa sesimizi duyan yok!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sûr’un Alipaşa Mahallesi’nde evlerinin yıkıntıları üzerine derme çatma bir çadır kuran Ak Ailesi, kendini iyiden iyiye hissettiren kış soğuğuna rağmen evini ve sokağını terk etmemekte kararlı. Kameraları gören ailenin ‘çekmeyin bizi nasıl olsa sesimizi duyan yok’ sitemi dikkat çekti

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde “kentsel dönüşüm” adı altında 23 Mayıs’ta başlatılan yıkım kapsamında planlanan 1. Etap Bölgesi’nde sona gelindi. Evler yıkılıp yerine yeni yapıların temeli atılmasına rağmen yurttaşların tarihi sokakları terk etmemekteki kararlılığı sürüyor. Alipaşa Mahallesi’nin Palu Sokağı’nda aylardır direnen Ak Ailesi, evinin yıkılmasına rağmen sokağını terk etmeyerek, yıkıntılar üzerine çadır kurdu.

Nasıl olsa kimse sesimizi duymuyor…

Mezopotamya Ajansı’na konuşan 56 yaşındaki Mevlide Ak, yemek hazırlığı esnasında fark ettiği kameralarımıza “Çekmeyin, nasıl olsa sesimizi kimse duymuyor” diyerek sitem ediyor. 18 nüfuslu bir aile olduklarını belirten Ak, “Eşim hurda alım satımı ile geçimi sağlamaya çalışıyor. Başka bir yerde geçimimizi sağlayamayız. Çadır kurmayıp ne yapalım” diye soruyor.

Hayatımız Sûr’da geçti…

Yıkıma karşı direnen mahallenin kadınları da katılıyor sohbete. Kendilerini zor günlerin beklediğini ifade eden Ak, yıllarının bu sokaklarda geçtiğini belirtiyor. Yıkıntılar arasındaki yaşamın zorluğuna dikkat çeken Ak, şöyle diyor: “Hayatımız Sur’da geçti. Bu kadar çoluk çocukla nerelere gidelim? Bize ‘çıkın gidin diyorlar.’ Bizim çıkmak gibi bir lüksümüz yok. Bu aileyi nerede nasıl geçindirelim.” Çınar ilçesine bağlı Kazıktepe köyünden 1990’lı yıllarda göç ederek Alipaşa Mahallesi’ne yerleştiklerini kaydeden Ak, kendini iyiden iyiye hissettiren kış soğuğuna rağmen evinin yıkıntılarını terk etmemekteki kararlılığını yineliyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR