Harmandalı’da neler oluyor?

Post date:

Author:

Category:

Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde pencerelerden sarkıp ellerini uzatan ve yardım çığlıkları atan mülteciler olayında hala bir gelişme yok. Konuya ilişkin yapılan açıklamada konuşan Halkların Köprüsü Derneği Cem Terzi, ‘Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde neler oluyor, neyi saklıyorsunuz?’ diye sordu

Suriye’de yaşanan savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen ve sınırdışı edilmek üzere İzmir Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan mültecilerin geçtiğimiz günlerde basına yansıyan görüntülerine tepkiler sürüyor. Bir hafta önce geri gönderme merkezinin pencerelerinde ‘yardım edin’, ‘yemek’, ‘burası Guantanamo’ seslerine çocuk çığlıklarının karıştığı bir video yayınlandı. Görüntülerde merkezde tutulan mültecilerin yardım çığlıkları duyulurken, merkez Guantanamo Cezaevi’ne benzetiliyordu. Görüntülerin kamuoyuna yansıması üzerine incelemelerde bulunmak isteyen sivil toplum örgütlerinin merkeze girmesine izin verilmezken, avukatların da mültecilerin durumunu incelemesi İzmir Valiliği’nce engellendi.

Halkların Köprüsü Derneği de Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan mültecilerin durumuna dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması düzenledi. Açıklamada konuşan Halkların Köprüsü Derneği Genel Başkanı Cem Terzi, “Burada tutulan mülteciler neden pencerelerden çığlıklar atıyor ve imdat diye haykırıyorlar. Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde neler oluyor? Neyi saklıyorsunuz?” diye sordu.

Koşullar insani değil!

Terzi, mültecilerin insani olmayan koşullarda tutulduğunu belirterek, “Hukuki olarak bu kurumların işlevini hatırlayalım; haklarında sınır dışı ve idari gözetim kararı alınan yabancı uyruklu insanlar geri gönderme merkezlerinde 1 ay, 6 ay ve 1 yıl arası değişen sürelerde tutulmaktalar. Bu kararın alınabilmesi için Yabancıların Uluslararası Korunma Kanunu’nda (YUKK) sayılan sınır dışı nedenlerinden birinin olması gerekmektedir. Ayrıca kişinin yine bu kanunda yer alan geri gönderme yasağı ilkesi kapsamındaki yabancılardan olmaması gerekmektedir. Ancak ne yazık ki Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve İzmir İl Göç İdaresi bu kurallara riayet etmemektedir. Harmandalı’nda neyi saklıyorsunuz?” dedi.

Dış dünyadan izole ediliyorlar

Mültecilerin avukatları ile görüştürülmediklerini ve hukuki haklarının ellerinden alındığını söyleyen Terzi, şöyle devam etti: “Bu merkezde idari gözetime alınan mülteciler, 24 saat içinde sadece 15-20 dakika havalandırmaya çıkartılmakta, bu süre dışındaki tüm zamanlarını 5-6 kişilik odalarda, kapılar üzerlerine kilitli olarak hapis halinde geçirmektedirler. Kurumda kişilerin gündelik yaşamlarında haberleşmek, eğlenmek, öğrenmek gibi temel ihtiyaçları için gerekli olan televizyon, dergi-kitap, internet, kurslar vb. gibi olanaklar bulunmamaktadır. Hatta öyle ki dini inançlarının gereği olan dini kitapları talep eden yabancıların bu talebi bile karşılanmamaktadır. Dışarıdan baktığımızda yeni, fiziki koşulları iyi gibi görünen bu merkezin içinde, insanlar dış dünyadan tamamen izole edilerek, adeta cezaevi koşullarından daha ağır gözetim koşullarında yaşamaktadırlar.” İHD Eşbaşkanı Eren Keskin de, mültecilerin maruz kaldıkları hak ihlallerinin takipçisi olacaklarını ifade etti.

İZMİR – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR