Hatay’da ‘Riskli Alan’ kararına karşı dava açıldı

Hatay Barosu, kentte Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle 307 hektar için verilen “Riskli alan” kararına karşı Danıştay’da dava açtı

Hatay Barosu, Cumhurbaşkanlığı kararıyla Antakya’da 307 hektar alan için verilen “Riskli alan” kararına karşı adliye işlemlerinin yürütüldüğü konteyner önünde açıklama yaptı.

Açıklamaya Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) milletvekili adayı Kerem Nalbant, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

Keyfi uygulama

Açıklama yapan Hatay Baro Başkanı Cihat Açıkalın, deprem öncesi ve sonrası, keyfi ve hatalı uygulama nedeniyle birçok hak ihlalinin yaşandığını, deprem sonrası halkların fikirlerinin alınmadan kararlar alındığını belirtti. Depremin yarattığı yıkım yetmezmiş gibi şehrin her yanının enkaz toplama alanı olarak işgal edildiğini ifade eden Açıkalın, “Tarım alanları, yaşam alanları, sulak araziler ve hatta dünyada eşi nadir bulunan Miheyla Kuç Cenneti enkaz döküm alanı olarak belirlenmiştir” diye konuştu.

307 hektar alan riskli alan ilan edildi

Enkazların toplanma, taşıma ve dökülme şekillerinin yasaya aykırı olduğunu, insan yaşamını tehlikeye soktuğunu söyleyen Açıkalın, baronun konu ile ilgili hukuki ve sosyal alanda mücadele yürüttüğünü söyledi. Son olarak ilan edilen 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun 2’nci maddesi gerekçe göstererek 7033 Sayılı Cumhrubaşkanlığı Kararı ile Hatay’da 307 hektar alanın “Riskli alan” ilan edildiğini kaydeden Açıkalın, “Kısaca Hatay, Antakya ilçesinin tam kalbinde bulunan çok geniş bir alan gerekçesi ve amacı belirtilmeden riskli alan ilan edilmiştir” dedi.

Danıştay’a taşındı

Birlikte yaşamın tesis edildiği yerin bu alan olduğunu belirten Açıkalın, “Ne bu alan, ne de şehrimizin tek bir karış toprağı rant uğruna feda edilmeyecektir. Hatay Barosu olarak söz konusu işlemin iptali için Danıştay’a dava açtık, sürecin takipçisi olacağız. Hatay Barosu tarihsel mirasına ve medeniyetlerin birlikte yaşam iradesine her zaman sahip çıkacaktır” dedi.

HATAY

 

#Hatayda #Riskli #Alan #kararına #karşı #dava #açıldı

EN SON EKLENENLER