Hayvanseverler açlık grevini sonlandırdı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bartın’da hayvanlara yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla açlık grevine başlayan hayvanseverler, Meclis’ten gelen görüşme talebi üzerine grevlerini 12. gününde sonlandırdı. Bartın’da Sevim Arkan, Ayşe Kök ve lise öğrencisi Uğurcan Saban, 19 Şubat tarihinde belediyenin çöpleri döktüğü İnkum Tepesi’nde 250 sokak köpeğine barınak yapılması talebiyle açlık grevine başlamıştı.

Hayvanlara yönelik işlenen suçların Kabahatler Kanunu’ndan çıkarılıp TCK kapsamında düzenlenmesini ve hayvanlara uygulanan şiddetin son bulmasını isteyen hayvanseverler, grevlerinin 12. gününde rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmıştı. Meclis’ten gelen görüşme talebi üzerine 3 hayvansever grevlerini sonlandırdı. Dayanışmadan dolayı teşekkür eden Sevim Arkan, “Çok çabaladık. Sevgi ve dostluk kazandı. Bundan sonra da böyle devam edeceğiz” dedi.

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) Başkanı Prof. Dr. Mirat Gürol’un ziyaret edip grevi bitirmelerini istediği hayvan dostları, talepleriyle ilgili somut adım atılmasını istiyor. Federasyon Başkan Yardımcısı Şebnem Aslan ise, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik içeren kanun tasarısının akademisyenler, meslek odaları, sivil toplum örgütleri tarafından büyük eleştiri aldığını hatırlatarak şöyle konuştu, “Bu tasarı, hayvanların üremelerini kontrol altında tutacak kısırlaştırma tedbirlerini almamak ama buna karşılık şehirlerde yaşamalarına da izin vermemek gibi vahim hataları içeren 3 ve 8. maddeleri ile katliamlara sebep olacaktır. Tasarı bu haliyle sokaklardaki kedi ve köpek varlığını yok edecektir. Bu madde ile hayvanlar şehir dışlarına atılacak ve katliamlar başlayacaktır. Kısırlaştırarak sahipsiz hayvan popülasyonunu kontrol etmek yerine, sonu ölümle sonuçlanacak sürgünler olacaktır” dedi.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR