Heskîf’te 710 konut ile TOKİ rantı

0
217

Heskîf’te yıkım sürerken, TOKİ’nin rant sağlamak adına çalışmaları devam ediyor. TOKİ tarafından yeni yerleşim yerinde inşa edilen 710 konutun dış kısımlarındaki betonların döküldüğü öğrenildi

Êlih’in (Batman) Heskîf (Hasankeyf) ilçesinde AKP hükümetinin rant sağlamak adına dinamit ve iş makineleriyle yürüttüğü yıkım sürerken, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yeni yerleşim yerinde inşa edilen 710 konutun dış kısımlarındaki betonların döküldüğü öğrenildi. Baraj nedeniyle TOKİ tarafından yeni yerleşim yerinde inşa edilen 320 konutun yapımının tamamlanması ardından 710 konutun daha yapımı devam ediyor. Konutların yapımının 2017 yılının sonuna kadar bitirilmesi hedeflenirken, daha önce TOKİ tarafından acele ve özensiz bir şekilde yapılan konutlarda döküntüler olduğu ortaya çıkmıştı.

Su olukları hattı bulundu

Geçtiğimiz günlerde dinamit ve iş makineleriyle yıkım sürerken, yeni konutların inşa edildiği alanda 500 ile 600 yıllık topraktan yapılan su olukları hattı bulundu. Bulunan oluklar geniş bir su hattına sahip olurken, bu hattın devlet tarafından zorla taşınan Zeynel Bey Türbesi ve taşınacak 7 anıt eser arasında bulunan İmam Abdullah Külliyesi’nden geçtiği öğrenildi. Heskîf’te iş makineleriyle yapılan yıkım sırasında ise, bu olukların tahrip edilebileceğine işaret edildi. Su oluklarının yanı sıra daha önce de kazı çalışmaları sırasında Kızlar Camii yanındaki kazı alanında da 3 bin yıl öncesine ait olduğu düşünülen altyapı tesisatı bulunmuştu. Öte yandan hak sahibi olmak için 2 bin 120 kişi başvuruda bulunduğu yeni yerleşim yerinde Hasankeyf Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada, komisyona başvuran 710 kişinin hak sahibi olacağı belirtilirken, bin 415 kişinin ise çeşitli gerekçelerle hak sahipliği kabul edilmemişti. 7 farklı konut tipinin inşa edildiği yeni yerleşimde 3+1 dairenin fiyatının 171 bin lira olduğu öğrenilirken, yurttaşlar ise bu fiyata tepki göstermiş, sonrasında da Hasankeyf Belediye Başkanı Abdülvahap Kusen de Heskîflilerin yüzde 5’inin dahi bu parayı ödemeyeceği açıklamasında bulunmuştu.

Hastane yerine sağlık ocağı

Tüm bunlara rağmen yapımı halen devam eden 710 konutun ise, özensiz bir şekilde yapıldığı dikkatleri çekiyor. Hasankeyf Kaymakamlığı tarafından evlerle ilgili 31 Ağustos 2015 tarihinde hazırlanan Hak Sahipliği ve Borçlandırma Şartnamesi’ne uyulmayarak evlerin özensiz yapıldığına dikkat çeken Heskîfliler, kendi topraklarında kiracı duruma düşeceklerini ve daha sonra yapılan evlerin borçlarını ödemeyecek duruma gelerek göçle karşı karşıya olduklarını söyledi. Ayrıca şartnamede Heskîflilerin yapılan TOKİ evlerinin bitimiyle ve teslim tarihinden 1 ay önce Heskîf’i boşaltmaları, boşaltmamaları halinde de Batman Valiliği tarafından 15 gün içerisinde zorla boşaltılacağı maddesi de dikkat çekiyor. Bununla birlikte devletin Heskîflilere verdiği vaatler ise, yerine getirilmiyor. Devletin yeni yerleşim yerinde kendilerine büyük bir devlet hastanesi yapma sözü verdiğini belirten Heskîfliler, nüfusun gerekçe gösterilerek söz verilen devlet hastanesinin sağlık ocağına dönüştürüldüğünü söyledi.

ÊLIH

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here