İzmir’deki yangının bilançosu: 500 hektar zarar gördü

Post date:

Author:

Category:

Menderes’te ormanlık alanda çıkan yangına ilişkin açıklamada bulunan Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, şuana kadar yaklaşık 500 hektarlık alanın yangından zarar gördüğünü belirterek, yangının iyiye doğru gittiğini söyledi.

Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, İzmir’in Menderes ilçesindeki ormanlık alanda çıkan yangına ilişkin açıklama yaptı. Yangına, 9 helikopter, 4 büyük yangın söndürme uçağı, belediye itfaiye araçları hariç 128 arazöz, binlerce orman işçisi ve mühendisi ile müdahale edildiğini söyleyen Üzmez, yangının 4 saatte 6-7 kilometre ilerlediğini aktardı. Söndürme çalışmalarının gece de devam ettiğini ve şuana kadar yaklaşık 500 hektarlık bir alanın yangından zarar gördüğünü ifade eden Üzmez, yangının iyiye doğru gittiğini söyledi.

Orman yangınlarının yüzde 97 oranında insan kaynaklı olduğunu açıklayan Üzmez, “Yaz geldi mangal keyfi, sigaraların söndürülmeden atılması, avcı ateşi, çobanların yaktığı ateşler, çöplük ateşleri, çalı temizleme ateşi, anız yakılması bunlar akciğerlerimizi yakıyor. 150-200 yaşındaki ağaçlar 15 saniyede yanıyor. Bu havalarda kesinlikle ateş yakılmamasını ve ateşli piknikler yapılmamasını istiyoruz. 776 gözetleme kulemiz ormanları gözetliyor. Burada 10 dakika gibi bir sürede müdahale edilmeye başlanmasına rağmen yangını önleyemedik. Ücretsiz olan 177 Orman Yangın ihbar hattından bize ulaşın ve bizim gözümüz kulağımız olun” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR